Reino sindromas: priežastys ir gydymo būdai

0
24
reino sindromas

Reino sindromas yra liga, kuri sukelia smulkių arterijų spazmus rankose ir kojose. Tai sukelia kraujotakos sutrikimus. Simptomai dažniausiai prasideda, kai šaluoja arba dėl nervinio streso.

1862 metais prancūzas Morisas Reino pirmą kartą aprašė šią ligą. Ši liga serga 5-10 proc. gyventojų. Dažniausiai tai moterys, gyvenančios šaltose klimato zonose.

Liga pasireiškia kaip „trispalvis fenomenas”. Pirštai pabala, pamėlsta, o galiausiai parausta. Spazmai gali trukti nuo kelių minučių iki kelių valandų.

Reino sindromas ne tik paveikia rankas ir kojas. Jis taip pat gali pabloginti ausis, nosį ir lūpas. Šalta temperatūra ir emocinis stresas yra pagrindiniai veiksniai.

Rūkymas taip pat gali pabloginti šią ligą. Nikotinas sutraukia kraujagysles ir padidina priepuolių dažnumą.

Kas yra Reino sindromas ir jo apibrėžimas

Reino sindromas yra būklė, kai kraujas sunkiai prateka į pirštus dėl žemos temperatūros ar streso. Tai sukelia ir poveikį kasdieniam gyvenimui. Jau 1862 m. prancūzų gydytojas Morisas Reino aprašė šią ligą.

Reino sindromo istorija ir atradimas

Morisas Reino, prancūzų gydytojas, pirmasis aprašė šią būklę. Jis matė, kad kai kuriems pacientams pirštai pabalsta ir pamėlynuoja dėl kraujotakos sutrikimo. Šis trikolorinis fenomenas tapo pagrindiniu Reino sindromo požymiu.

Ligos paplitimas Lietuvoje ir pasaulyje

Reino sindromu serga 5-10 proc. gyventojų, dažniau moterys. Ši būklė dažniau sutinka šaltos klimato zonose, kaip Lietuva. Dažniausiai pasireiškia 15-20 metų moterims, bet gali pasireikšti ir vyresniems.

Reino sindromo priežastys ir rizikos veiksniai

Reino sindromas susijęs su šiltu ir emociniais stresu. Šaltis sumažina kraujagyslių srautą. Stresas, išskiriantis adrenaliną, taip pat sutrinka kraujotakai.

Šis sutrikimas sukelia funkcinius ir fizinius simptomus. Jie atsiranda dėl psichologinių priežasčių.

Reino sindromo rizikos veiksniai įtraukia autoimunes ligas. Taip pat vaistus, rūkymą ir genetinį polinkį. Moterys, 20-40 metų amžiaus, dažniau patiria šį sutrikimą.

Estrogeno lygis taip pat gali įtakoti ligos išsivystymui.

  • Stresas gali keisti kraujagyslių tonusą, paveikti kraujotaką
  • Vitaminų ir mineralų trūkumas, pvz. geležies, magnio, gali turėti įtakos kraujotakai
  • Dehidratacija veikia kraujagyslių tūrį ir kraujotaką
  • Gyvenimo būdo veiksniai, kaip darbo ir poilsio režimo sutrikimai, gali lemti šaltus galūnių simptomus
  • Rūkymas ir alkoholio vartojimas daro neigiamą įtaką kraujagyslių sveikatai ir kraujotakai

Staigus šaltų galūnių atsiradimas reikalauja medicininės pagalbos. Kraujotakos gerinimą galima pasiekti fizinio aktyvumo, masažo, hidratacijos ir streso šalinimo būdais.

Trispalvis fenomenas ir jo požymiai

Reino sindromas pasižymi trispalviu fenomenu. Pirštų oda palaipsniui keičia spalvą nuo baltos iki mėlynos ir raudonos. Šis procesas tarp trimis fazėmis: baltąja, mėlynąja ir raudonąja.

Baltoji fazė

Pirštai pabala, oda atšąla, jaučiamas tirpimas. Ši fazė pasireiškia pirminėje Reino sindromo fazėje. Tada sutrinka kraujagyslių funkcija dėl sumažėjusio kraujo srauto į galūnes.

Mėlynoji fazė

Pirštai pamėlsta, gali sutrikti nosies, ausų ir smakro kraujotaka. Kraujagyslės susiaurėja, o kraujo pritekėjimas į apatinius galūnių audinius sumažėja.

Raudonoji fazė

Suaktyvėjus kraujotakai, oda parausta, jaučiamas skausmas. Raudonoji fazė yra įprastas reiškinys, kai organizmo gynybinės reakcijos siekia atkurti normalią kraujotaką.

Šios trijų spalvų fazės gali trukti nuo kelių minučių iki kelių valandų. Kartotis kelis kartus per dieną ar metus, priklausomai nuo ligos sunkumo.

Trispalvis Reino sindromo fenomenas

Pirminis ir antrinis Reino sindromas

Reino sindromas skirstomas į dvi grupes: pirminį ir antrinį. Pirminis Reino sindromas, arba Reino liga, pasireiškia be aiškios priežasties. Dažniausiai jis turi gerybinę eigą.

Antrinis Reino sindromas atsiranda dėl kitų ligų, kaip dermatomiozitas ar sklerodermija. Jis gali sukelti rimtesnes komplikacijas, kaip pirštų išopėjimą.

Statistika rodo, kad 5-10 procentų gyventojų serga Reino sindromu. Dažniau tai moterys nei vyrai. Liga dažniau pasireiškia šaltuoju metų laiku.

Reino sindromas dažniau pasireiškia vyresniems žmonėms, ypač vyrams. Antrinis Reino sindromas būdingas vienpusiui ar tik 1-2 pirštų pažeidimui.

Lengvos formos Reino sindromas dažnai valdomas be vaistų. Rekomenduojama vengti šalčio. Tačiau rečiau reikia bandyti chirurginę intervenciją.

Priepuoliai gali kartotis kelis kartus per dieną. Reino sindromą nesunku diagnozuoti pagal sergančiojo pasakojimą. Svarbu atkreipti dėmesį į pirminio ir antrinio Reino sindromo skirtumus.

Ankstyvieji Reino sindromo simptomai

Reino sindromas yra liga, kurios diagnozė gali būti sunki. Tai dėl to, kad jos simptomai panašūs į kitų psichosomatinių negalavimų požymius. Pirštų spalvos, tirpimo ir dilgčiojimo pokyčiai yra dažni simptomai.

Dažniausiai pažeidžiamos kūno vietos

Rankų ir kojų pirštai dažniausiai pažeidžia. Tačiau gali būti paveikti ir kitos kūno vietos, kaip ausys, nosis, spenelis, smakras ar liežuvis. Psichosomatinės ligos kaip Reino sindromas gali sukelti odos pokyčius ar paraudimą.

Simptomų trukmė ir intensyvumas

  • Reino sindromo priepuoliai gali trukti nuo kelių minučių iki kelių valandų.
  • Simptomai gali kartotis kelis kartus per dieną arba net kelis kartus per metus.
  • Priepuolių intensyvumas ir dažnumas gali skirtis tarp žmonių, priklausomai nuo ligos progresavimo.

Ankstyvieji Reino sindromo simptomai yra svarbūs atpažinti. Tai gali padėti diagnozuoti ligą ir pradėti tinkamą gydymą. Šios psichosomatinės ligos simptomai gali reikšti ne tik Reino sindromą, bet ir kitus psichosomatinius negalavimus. Dėl to būtina kreiptis į gydytoją dėl tinkamos diagnostikos ir kompleksinio gydymo.

Diagnostikos metodai ir tyrimai

Reino sindromo diagnozė prasideda nuo interviu su pacientu ir fizinės apžiūros. Gydytojai bandymo išsiaiškinti paciento sveikatos istoriją, sukėlusias priežastis ir simptomus. Fizinėje apžiūroje įvertinami odoje pokyčiai, kapiliarų būklė ir kiti požymiai.

Papildomi tyrimai gali būti:

  • Kraujo tyrimai – anemija, uždegimo žymenys, autoimuninės ligų žymenys (pvz., reumato faktorius, antikūnai prieš citrulizuotus baltymus)
  • Šlapimo tyrimai – inkstų funkcijos įvertinimas
  • Kapiliaroskopijos – nago logelių kapiliarų mikroskopinė apžiūra
  • Arteriografijos – rentgenologinis arterijų ištyrimas

Reikia atkreipti dėmesį į kitas ligas, kurios gali sukelti funkcinius negalavimus ir fizinius simptomus dėl psichologinių priežasčių. Ypač tai taip yra vyresniems pacientams. Šalčio stimuliacijos testas gali padėti patvirtinti Reino sindromo diagnozę.

reino sindromas

Dauguma Reino sindromo atvejų yra lengvi ir valdomi gyvensenos pakeitimais bei simptomus mažinančiais vaistais. Svarbu laiku įvertinti būklę ir pradėti tinkamą gydymą. Tai padeda išvengti komplikacijų ir lėtinių pažeidimų.

Gyvenimo būdo pokyčiai ir prevencija

Reino sindromas gali būti valdytas keičiant gyvenimo būdą. Šilumos palaikymas yra svarbus, įskaitant žiemos ar šalto oro sąlygas.

Šilumos palaikymo svarba

Žmonės su Reino sindromu turi rengtis šiltai. Šiltos pirštynės, kepures ir šiltos kojines yra būtina. Vengti ilgesnio buvimo šaltyje ir užtikrinti šiltą namus ar darbą.

Streso valdymo technikos

Streso valdymas yra svarbus, kad kontroliuotumės simptomų. Jogos, meditacijos ir kitų atsipalaidavimo technikų naudojimas padeda. Vengti žalingų įpročių, kaip rūkymą, kad nikotinas siaurina kraujagysles.

Fizinė veikla ir mankšta gerina kraujotaką. Tai padeda apsaugoti nuo Reino sindromo epizodų. Šilumos palaikymas ir streso valdymas yra būdai, kaip prevencija ir valdymas.

Medikamentinis Reino sindromo gydymas

Reino sindromas yra lėtinė liga. Dažnai ją gydo įvairūs vaistai. Šie vaistai padeda pagerinti kraujotaką ir sumažinti priepuolių dažnumą.

Vienas iš dažniausiai naudojamų vaistų yra kalcio kanalų blokatoriai. Pavyzdžiui, nifedipinas. Jie padeda išplėsti kraujagysles ir pagerinti kraujo tekėjimą.

Priklausomai nuo ligos sunkumo, gali būti naudojami ir kiti vaistai. Vietiniai nitratai yra vienas iš jų. Sunkiais atvejais, kai medikamentinis gydymas nėra efektyvus, gali būti svarstoma chirurginė intervencija.

  • Reino sindromas gali būti gydomas įvairiais vaistais, skirtais pagerinti kraujotaką ir sumažinti priepuolių dažnumą.
  • Dažnai skiriami kalcio kanalų blokatoriai, pavyzdžiui, nifedipinas, kurie padeda išplėsti kraujagysles.
  • Taip pat gali būti naudojami vietiniai nitratai ar kiti kraujotaką gerinantys vaistai.
  • Sunkiais atvejais gali būti svarstama chirurginė intervencija, pavyzdžiui, simpatektomija.

Nors Reino sindromas yra lėtinė liga, tinkamas medikamentinis gydymas gali padėti kontroliuoti simptomus. Jis pagerina pacientų gyvenimo kokybę. Svarbu, kad gydymas būtų priderintas prie kiekvieno konkretaus atvejo.

Natūralūs gydymo būdai ir papildai

Reino sindromui gydyti naudingi natūralūs metodai ir papildai. Omega-3 riebalų rūgštys, kurios yra riebiosiose žuvyse, linų sėmenose ir graikinių riešutų, pagerina kraujotaką. Tai sumažina psichosomatinius simptomus ir somatoforminius sutrikimus.

Žolelių papildai, kaip imbieras, ginkmedis ir kajeno pipirai, teigiamai veikia kraujotakai. Jie gali būti naudingi.

Vitaminas B1 padeda subalansuoti estrogeną ir autonominės nervų sistemos darbą. Prieš vartojant papildus, pasitikrinti su gydytoju. Jie gali sąveikauti su kitais vaistais.

Natūralūs gydymo būdai, kaip maistas ir fitoterapija, papildo tradicinį gydymą. Jie lengvina simptomus. Būtina stebėti reakciją į šiuos metodus ir konsultuotis su specialistais.

Komentarų sekcija išjungta.