Seilėjimas: priežastys, simptomai ir gydymo būdai

Sužinosite
Seilėjimas yra nevalingas per didelio seilių srauto iš burnos procesas. Jį gali sukelti silpnos burnos raumenys arba per didelis seilių gamybos kiekis, kurį sukelia šešios seilių liaukos, esančios šalia žandikaulio, lūpų ir priekinių dantų.
Pirmieji dveji gyvenimo metai yra dažni. Kūdikiai retai įgyja visišką rijimo ir burnos raumenų kontrolę, kol jiems sukanka nuo 18 iki 24 mėnesių. Kūdikiai taip pat gali seilėti, kai jiems dygsta dantys. Per didelis seilėjimas miegant yra normalus reiškinys. Seilėjimas gali pasireikšti žmonėms, turintiems kitų medicininių ar neurologinių būklių, tokių kaip cerebralinis paralyžius.
Seilėjimo simptomai
- Drėgmė aplink burną
- Šerpetojančios lūpos arba veido odos dirginimas
- Dažnas rijimas
- Kalbėjimo ar valgymo sunkumai
- Seilėjimas miegant
- Burnos kvėpavimas
- Veido raumenų silpnumas
Seilėjimo priežastys
Seilėjimas gali būti fizinis sutrikimas, kuris iš to kyla. Jis taip pat gali būti kai kurių vaistų šalutinis poveikis. Bet kuri liga, būklė ar vaistas, kuris silpnina raumenis, sukelia per didelį seilių kiekį arba apsunkina rijimą, gali sukelti seilėjimą. Štai keletas priežasčių:
- Silpna burnos motorinė kontrolė: tokios būklės kaip cerebralinis paralyžius, neurologiniai sutrikimai ar raumenų silpnumas gali paveikti seilių kontrolę, sukeldami seilėjimą.
- Amžius: Kūdikiai yra linkę seilėti, o kai jie šiek tiek paūgėja, jie neturi visiškos kontrolės virš burnos raumenų. Seilėjimas taip pat pasireiškia dantų dygimo metu.
- Dantų dygimas: Kūdikiai dažnai seilėja daugiau, kai jiems dygsta dantys, dėl padidėjusios seilių gamybos.
- Maistas: Rūgštūs maisto produktai, tokie kaip alkoholis ir tam tikri vaisiai, gali skatinti per didelę seilių gamybą ir sukelti seilėjimą.
- Dantų problemos dėl per didelio seilių kiekio: Dantų infekcijos, netinkamai išsidėstę dantys ar burnos operacijos gali paveikti seilių rijimą ir sukelti seilėjimą.
Allergijos
Žmonės, turintys sezoninių alergijų, gali jausti padidėjusios seilių gamybos pasireiškimą, dėl kurio gali atsirasti seilėjimas. Kai kurie kiti alergijos simptomai apima:
Vaistai
Kai kurie vaistai gali sukelti didesnį seilių išsiskyrimą nei įprastai. Šaltiniai gali būti vaistai, skirti: Kai kurie neurologiniai sutrikimai taip pat gali sukelti seilėjimą. Tai gali būti sąlygos, ypač veido srityje, kurios sukelia raumenų silpnumą. Kai kurie neurologiniai sutrikimai, kurie gali paveikti asmens gebėjimą nuryti ar uždaryti burną, apima:
Parkinsono liga
- amiotrofine šonine skleroze (ALS)
- cerebralinis paralyžius
- Insultas
Kitos sąlygos, kurios sukelia per didelę seilių gamybą arba rijimo sunkumus, taip pat gali sukelti seilėjimą. Kai kurie tokių sąlygų pavyzdžiai apima:
- rūgšties refliuksas
- infekcijos, tokios kaip tonzilitas, streptokokinė gerklės infekcija ar sinusitas
- anatominiai sutrikimai galvos ir kaklo srityje
- miego apnėja
- Nėštumas taip pat gali sukelti per didelę seilių gamybą.
Per didelio seilėjimo rizikos ir komplikacijos
- Odos dirginimas ar infekcija: Ilgalaikis seilėjimas gali sukelti šerpetojančias lūpas, veido dirginimą ar odos infekcijas.
- Socialinė gėda: Seilėjimas gali sukelti gėdą ar emocinį diskomfortą, paveikdamas socialinius santykius.
- Užspringimas ar aspiracija: Sunkumai rijant seiles gali sukelti užspringimą arba aspiracinę pneumoniją, jei seilės patenka į plaučius.
- Dantų problemos: Seilėjimas gali prisidėti prie netinkamo dantų išsidėstymo ar dantenų problemų.
- Dehidratacija: Retais atvejais per didelis seilėjimas gali sukelti dehidrataciją.
- Sunkumai kalbėti ar valgyti: Seilėjimas gali apsunkinti kalbėjimą ar valgymą.
- Socialinė izoliacija: Nuolatinis seilėjimas gali sukelti socialinę izoliaciją ir psichinės sveikatos problemas.
- Esamų sąlygų pablogėjimas: Seilėjimas gali rodyti esamų neurologinių ar raumenų sutrikimų pablogėjimą.
Laiku gydymas gali padėti išvengti šių sialorėjos komplikacijų.
Kaip diagnozuojamas seilėjimas?
Ankstyvas hipersalivacijos diagnozavimas atliekamas šeimos narių arba jų globėjų, stebint per didelį seilių kiekį. Pakartotiniai užspringimo ir pneumonijos atvejai gali rodyti vėlesnę hipersalivaciją. Hipersalivacijos priežastys gali būti įvairios, o kartais papildomi testai gali būti naudingi, įskaitant rijimo vertinimus, kuriuos atlieka kalbos patologai ir radiologai, kur vaikas tiriamas naudojant rentgeno nuotraukas rijimo metu.
Seilėjimo gydymas
- Kartais gydymas nėra būtinas. Pavyzdžiui, kūdikiams seilėjimas laikomas normaliu.
- Gydytojai rekomenduos gydymą, jei seilės yra gausios, trukdo kasdienei veiklai arba sukelia gėdą.
- Kai kuriais atvejais gausios seilės gali sukelti kvėpavimo takų infekcijas, jei asmuo įkvepia per daug seilių.
- Kadangi žmonės dažnai trina seiles per burną, ilgalaikis seilėjimas gali sukelti odos uždegimą, pavyzdžiui, bėrimą.
Yra keletas būdų, kaip žmonės gali kontroliuoti per didelę seilių gamybą:
- Siurbti kietą saldainį
- Žiovauti gumą
- Nešioti apyrankę, kad diskretiškai nuvalytumėte burną
Gydymas priklauso nuo asmens seilėjimo sunkumo ir priežasties. Galimos šios galimybės: Tam tikros terapijos rūšys gali padėti gydyti per didelį seilėjimą.
- Pavyzdžiui, rijimo terapija gali padėti žmonėms, turintiems rijimo problemų, mokant pratimus, skirtus stiprinti burnos ir gerklės raumenis.
- Sveikatos specialistai taip pat gali padėti žmonėms išmokti valgyti ir gerti technikas, kurios gali padėti apriboti seilėjimą.
- Be to, kalbos terapija gali padėti pagerinti liežuvio judrumą ir lūpų padėtį bei uždarymą rijimo metu.
Dantų ar burnos prietaisai
Burnos prietaisai gali padėti sumažinti seilių gamybą. Jie užtikrina tinkamą žandikaulio, lūpų ir liežuvio padėtį, kad būtų sumažintas seilėjimas. Tačiau jie nėra labai patogūs. Jie taip pat netinka žmonėms, turintiems sunkumų kvėpuojant per nosį arba turintiems epilepsijos sutrikimų.
Kada kreiptis į gydytoją?
Seilėjimas yra gana dažnas ir retai kelia susirūpinimą. Tačiau gali būti verta kreiptis medicininės pagalbos, jei dažnas seilėjimas yra nuolatinis, rimtas, trukdo kasdienėms užduotims arba sukelia gėdą.
Namų gydymo būdai seilėjimui
Prieš miegą išgėrus stiklinę vandens ir sukramčius citrinos gabalėlį, galima sumažinti per didelį seilių kiekį.
- Įsitikinkite, kad miegate ant nugaros, kad išvengtumėte seilių kaupimosi burnoje.
- Prieš miegą kvėpuokite garais, kad atvertumėte užsikimšusią nosį. Tai padės kvėpuoti per nosį, o ne per burną, ir užkirs kelią seilėjimui.
Botulino injekcijos
Sveikatos specialistai gali injekuoti botuliną į seilių liaukas, kad sumažintų seilių gamybą.
- Šis gydymas paprastai neturi didelių šalutinių poveikių. Jis ne visada veikia, bet kai veikia, gali sumažinti seilėjimą keliems mėnesiams.
- Injekcijos paprastai atliekamos į parotidines liaukas per skruostą.
Vaistai
- Žmonėms, kurie kenčia nuo šio simptomo, atsiradusio dėl alergijų, alerginiai vaistai gali padėti riboti per didelę seilių gamybą.
- Gydytojai taip pat gali paskirti konkrečius vaistus, skirtus sumažinti seilių kiekį žmonėms, turintiems neurologinių sutrikimų.
Operacija
Gydytojas operaciją rekomenduos tik tuo atveju, jei seilėjimas yra per didelis, sukelia kvėpavimo takų infekcijas ir nereaguoja į kitus gydymo būdus.