Skrandžio opa: simptomai ir gydymo būdai
Sužinosite
Skrandžio opa yra dažna liga, kurios simptomais būna skausmas ir žaizdos skrandžio gleivinėje. Deginamas skausmas, pykinimas ir vėmimas yra dažni. Kartais gali būti kraujavimas ar geltonos išmatos.
Šios ligos dažniausios priežastys yra bakterijos Helicobacter pylori ir nesteroidinių vaistų vartojimas.
Skrandžio opos gydymas gali būti sėkmingas. Svarbu diagnozuoti ir gydyti laiku, kad būtų išvengta komplikacijų. Gydymas apima antibiotikus, protonų siurblius ir gyvenimo būdo pokyčius.
Streso mažinimas, alkoholio ir rūkymo vengimas yra svarbu. Taip dauguma skrandžio opų užgyja per 1-2 mėnesius.
Vis dėlto, recidyvų rizika išlieka. Todėl svarbu prižiūrėti priežiūrą, kad būtų išvengta komplikacijų.
Kas yra skrandžio opa ir kaip ji vystosi
Skrandžio opa yra žaizda, kuri atsiranda dėl gleivinės sutrikimo. Tai pasireiškia, kai rūgštys pragraužia skrandžio paviršių. Sveikas skrandis turi apsauginį sluoksnį, bet didelis rūgštingumas ar mažas gleivių kiekis padidina opos rizika.
Opos gali atsirasti skrandyje, dvylikapirštėje žarnoje, stemplėje ar plonosiose žarnose. Dauguma opaligės atvejų susidaro dėl Helicobacter pylori (H.pylori) užsikrėtimo. Bet dauguma užsikrėtusių šia bakterija neturi jokių simptomų.
Kitaip, kitos gleivinę žalojančios priežastys gali turėti įtaką. Tai gali būti vaistų vartojimas, rūkymas, stresas, ar netinkama mityba.
Gydoma opa užgyti gali per maždaug 4 savaites. Simptomai išnyksta greičiau, jei skiriamas gydymas. Tyrimo gydymas trunka 7 dienas, po to dar 2-4 savaites skiriami rūgšties išsiskyrimą slopinantys vaistai.
FITOTERAPIJA (augalų gydymas) gali būti naudingas gydymo būdas. Ramunėlių arbata, saldymedžio šaknies vartojimas, ar vaistažolėmis pagrįsti mišiniai gali padėti.
Dėl opaligės gali išsivystyti komplikacijos. Tai gali būti kraujavimas, prakiurimas, ar opa prasigraužianti į gretimą organą, pvz., kasą. Tai sukelia kasos uždegimą.
Skrandžio opos rūšys ir jų ypatumai
Skrandžio opas skirstomas į tris pagrindines rūšis. Tarp jų yra skrandžio opaligė, dvylikapirštės žarnos opaligė ir stemplės opaligė. Kiekviena rūšis turi savo specifinius simptomus, todėl svarbu jas atpažinti.
Skrandžio opaligė
Skrandžio opaligė pažeidžia skrandžio gleivinę, dažniausiai apatinėje dalyje. Simptomais būna deginantis skausmas epigastriume, kuris gali pablogėti po alkio. Šios opos sukelia padidėjusį skrandžio rūgštingumą.
Dvylikapirštės žarnos opaligė
Dvylikapirštės žarnos opaligė susijusi su didesniu rūgšties gamyba skrandyje. Skausmas dažnai lengvina po valgymo, kai maistas neutralizuoja rūgštį. Opos dažniausiai susidaro dvylikapirštėse žarnose.
Stemplės opaligė
Stemplės opaligė susidaro dėl rūgšties refliukso iš skrandžio į stemplę. Tai sukelia deginantį atsirūgimą ir sunkumą ryjant. Šios opos gali pažeisti stemplės gleivinę.
Nepaisant rūšies, visos skrandžio opos gali sukelti komplikacijas. Tai gali būti kraujavimas, perforacija ar obstrukcija. Svarbu laiku atpažinti simptomus ir kreiptis į gydytoją.
Pagrindiniai skrandžio opos simptomai
Skrandžio opa yra sutrikimas virškinimo sistemoje. Jis pasireiškia skausmu ir diskomfortu viršutinėje pilvo dalyje. Pagrindiniai simptomai yra deginantysis skausmas pilve, pykinimas, vėmimas ir pilvo pūtimas.
Kiti simptomai yra rėmenys, apetito sumažėjimas ir svorio kritimas. Skausmas dažnai stiprėja tarp valgymų arba naktį.
Sunkesni atvejai gali sukelti vėmimą krauju ar juodas. Kiti virškinimo sutrikimai gali būti besimptomiai. Dėl to diagnozė gali būti pavėluota.
Reguliarūs patikrinimai yra svarbūs. Jie padeda atpažinti ir gydyti šį sutrikimą laiku.
- Deginantis skausmas viršutinėje pilvo dalyje
- Pykinimas ir vėmimas
- Pilvo pūtimas ir rėmuo
- Apetito sumažėjimas ir svorio kritimas
- Sunkiais atvejais – vėmimas krauju ar juodos išmatos
Laiku atpažinti skrandžio opos simptomai ir atitinkamai gydyti yra svarbu. Tai priešina komplikacijoms ir užtikrina efektyvią ligos pažabojimą.
Skrandžio opos priežastys ir rizikos veiksniai
Dažnai skrandžio ligos ir skrandžio uždegimo priežastis yra Helicobacter pylori bakterijos infekcija. Šios bakterijos pažeidžia apsauginį sluoksnį. Tai skatina daugiau rūgšties gamybą, kuri gali sukelti skrandžio opaligę.
Kitas svarbus veiksnys yra ilgalaikus nesteroidinių vaistų vartojimas. Jie silpnina skrandžio apsauginį barjerą.
Helicobacter pylori infekcija
Daugiau nei 80 proc. skrandžio opų yra susiję su Helicobacter pylori. Ši bakterija pažeidžia apsauginį sluoksnį. Padidina rūgšties gamybą, sukeldama uždegimą ir opas.
Nesteroidinių vaistų poveikis
Ilgalaikas NVNU vartojimas gali pažeisti skrandžio gleivinę. Silpnina apsauginį barjerą ir skatina daugiau rūgšties gamybą. Tai padidina skrandžio ligos riziką.
Kiti rizikos faktoriai
- Rūkymas
- Alkoholio vartojimas
- Stresas
- Paveldimumas
- Zollingerio-Ellisono sindromas (padidėjusi rūgšties gamyba)
Aštrus maistas ir stresas gali pabloginti skrandžio uždegimą. Tačiau jie tiesiogiai nesukelia opų. Šie veiksniai gali prisidėti prie opų susidarymo ir komplikacijų.
Diagnostikos metodai ir tyrimai
Skrandžio opos diagnozei naudojami įvairūs diagnostiniai metodai. Vienas iš jų yra H. pylori infekcijos nustatymas. Jis atliekamas naudojant karbamido kvėpavimo testą, išmatų antigeno tyrimą ar kraujinį tyrimą.
Šie testai padeda nustatyti, ar pacientas serga Helicobacter pylori infekcija. Ji yra viena iš pagrindinių skrandžio opos priežasčių.
Kitas svarbus tyrimas yra gastroskopija su biopsija. Specialus įrenginys leidžia specialistui tiesiogiai apžiūrėti skrandžio vidų. Tiesa, jis paima mėginį, kuris padeda patvirtinti skrandžio opos diagnozę.
Papildomi kraujo tyrimai gali nustatyti, ar pacientas neserga anemija. Anemija gali būti susijusi su skrandžio opa.
Svarbu taip pat išsiaiškinti, ar pacientas vartoja NVNU. NVNU gali sudirginti skrandžio gleivinę ir sukelti opą. Po sėkmingo gydymo rekomenduojama pakartotinė gastroskopija.
Ši procedūra siekia įsitikinti, ar opa užsigyjo.
Skrandžio opos diagnozei naudojami patikimi ir tikslūs metodai. Jie leidžia nustatyti opą, jos priežastis ir parinkti tinkamą gydymą. Šie tyrimai yra svarbūs siekiant užkirsti kelią komplikacijoms.
Skrandžio opos gydymo būdai
Skrandžio opos gydymas priklauso nuo pagrindinės priežasties. Jei opa sukelta Helicobacter pylori (H. pylori) bakterijos infekcijos, taikoma antibiotikų terapija bei protonų siurblio inhibitoriai (PSI). Nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) sukeltos opos gydomos nutraukiant NVNU vartojimą ir vartojant PSI.
Medikamentinis gydymas
Dažniausiai naudojami PSI yra omeprazolas, pantoprazolas ir lansoprazolas. Jie efektyviai slopina skrandžio rūgšties gamybą ir leidžia opai užgyti per 4-8 savaites. Taip pat gali būti skiriami H2 receptorių antagonistai, tokie kaip ranitidinas, bei antacidiniai vaistai simptomams palengvinti.
Antibiotikų terapija
Jei opa sukelta H. pylori infekcijos, reikalingas antibiotikų kursas. Dažniausiai naudojama kombinacija: amoksicilinas, klaritromicinas ir metronidazolas. Tokia terapija efektyvi 70-90% atvejų ir padeda pašalinti infekciją, taip užtikrinant ilgalaikį opų gijimą.
Protonų siurblio inhibitoriai
Protonų siurblio inhibitoriai (PSI) yra pagrindinė skrandžio opų gydymo priemonė. Jie slopina skrandžio rūgšties gamybą ir leidžia opai greitai užgyti. PSI dažnai derinami su antibiotikais, kai opa sukelta H. pylori. Tinkamas PSI pasirinkimas bei gydymo trukmė yra labai svarbūs siekiant ilgalaikio opų gydymo rezultato.
Kompleksinis, individualizuotas skrandžio gleivinės gydymas yra esminis veiksnys siekiant sėkmingo opų gydymo ir ilgalaikės remisijos užtikrinimo.
Komplikacijos ir jų prevencija
Negydoma skrandžio opa gali sukelti rimtų komplikacijų. Tai gali būti vidinis kraujavimas, perforacija arba nepraeinamumas. Kraujavimas gali būti lėtas arba staigus.
Perforacija gali sukelti peritonitą. Tai reikalauja skubios operacijos. Jei komplikacijos būna rimtos, reikia atlikti operaciją.
Prevencijai svarbu laiku diagnozuoti ir gydyti opas. Vengti ilgalaikio nesteroidinių vaistų vartojimo. Gydyti Helicobacter pylori infekciją.
Mesti rūkyti ir riboti alkoholio vartojimą. Daugiau nei 70-90 proc. skrandžio opų yra susiję su Helicobacter pylori. Apie 90 proc. dvylikapirštės žarnos opos yra susijusios su šia infekcija.
Rūkymas ir alkoholio vartojimas padidina skrandžio opų riziką. Rūkoriams opos atsiranda dažniau. Užgyja žymiai lėčiau nei nerūkantiesiems.
Alkoholio vartojimas gali sukelti skrandžio gleivinės sudirgimą. Padidina kraujavimo iš opų riziką.
Svarbu laiku atpažinti skrandžio opų simptomus. Tai dažniausiai apima deginantį skrandžio skausmą, pykinimą ir kraujavimą. Kruopštus diagnostinių tyrimų atlikimas ir tinkamas gydymas yra esminiai.
Mitybos rekomendacijos sergant skrandžio opa
Sergant skrandžio opa, svarbu laikytis subalansuotos mitybos. Tai padeda lengvinti simptomus ir pagydyti skrandžio. Kiekvienas asmuo yra unikalus, todėl konsultuotis su gydytoju yra geriausias būdas.
Rekomenduojami produktai
Rekomenduojami lengvai virškinami produktai, kaip šviežios daržovės ir vaisiai. Baltymai, kaip vištiena, triušiena, yra labai naudingi. Pieno produktai, kaip pienas ir grietinėlė, mažina skausmą.
Pakankamas vanduo yra svarbus. Vengti sunkių, riebalų turinčių maisto.
Vengtini maisto produktai
Draudžiama aštrūs ir rūgščiose produktai, kaip rūgšti duona ir riebaus mėsa. Rūgštūs sūriai, aštrūs padažai taip pat draudžiami. Jie gali trauminti skrandžio gleivines.