Subutex vartojimas, dozavimas, šalutinis poveikis ir įspėjimai

Sužinosite
Subutex yra opioidinis vaistas. Opioidas dar vadinamas narkotiku.
Subutex po liežuviu naudojamas opioidų priklausomybei gydyti.
Kitos buprenorfino formos taikomos vidutinio ar stipraus skausmo gydymui.
Subutex po liežuviu neskiriamas skausmui malšinti.
Įspėjimai
Subutex po liežuviu nerekomenduojamas skausmo valdymui.
Netinkamas opioidinių vaistų vartojimas gali sukelti priklausomybę, perdozavimą arba mirtį. Laikykite vaistą ten, kur kiti jo nepasieks.
Opioidinių vaistų vartojimas nėštumo metu gali sukelti pavojingą, gyvybei grėsmingą naujagimio abstinencijos sindromą.
Mirtinos nepageidaujamos reakcijos gali įvykti, jei kartu su opioidiniais vaistais vartojamas alkoholis ar kiti vaistai, sukeliantys mieguistumą arba lėtinantys kvėpavimą.
Prieš vartojant šį vaistą
Negalite vartoti Subutex, jei esate alergiškas buprenorfinui arba:
- jei per pastarąsias 4 valandas vartojote kitą opioidinį vaistą.
Norėdami įsitikinti, ar Subutex jums tinkamas, informuokite gydytoją, jei esate sirgę ar šiuo metu turite:
- dantų problemų, įskaitant karieso istoriją;
- taikytą metadono gydymą, kvėpavimo sutrikimų, miego apnėją;
- nenormalų stuburo išlinkimą, kuris paveikia kvėpavimą;
- inkstų ar kepenų ligų (ypač hepatitą B arba C);
- padidėjusią prostatą, šlapinimosi sutrikimų;
- galvos traumų ar galvos smegenų navikų;
- alkoholizmą, haliucinacijų, psichikos ligų;
- skrandžio, tulžies pūslės, antinksčių ar skydliaukės problemų.
Vartojant Subutex nėštumo metu, naujagimis gali tapti priklausomas nuo šio vaisto. Tai gali sukelti gyvenimui pavojingą abstinencijos sindromą po gimimo. Priklausomiems nuo tam tikrų vaistų naujagimiams gali reikėti medicininės pagalbos kelias savaites.
Buprenorfinas patenka į motinos pieną ir gali sukelti mieguistumą ar kvėpavimo sutrikimus žindomam kūdikiui. Pasitarkite su gydytoju dėl rizikos.
Subutex neskiriamas jaunesniems nei 18 metų asmenims.
Kaip vartoti Subutex po liežuviu?
Subutex po liežuviu paprastai skiriamas tik priklausomybės gydymo pradžioje. Dažniausiai vėliau pacientai pereina prie kitų vaistų, kuriuose yra ši veiklioji medžiaga (pvz., Bunavail, Sublocade, Suboxone, Zubsolv).
Pirmosios Subutex po liežuviu dozės dažnai skiriamos ligoninėje ar gydymo įstaigoje, kol būklė pagerės.
Niekada nedalinkite opioidinių vaistų kitiems, ypač asmenims, kurie turėjo priklausomybės ar piktnaudžiavimo problemų. Netinkamas vartojimas gali sukelti priklausomybę, perdozavimą arba mirtį. Vaistus laikykite taip, kad kiti jų negalėtų rasti. Vaistų pardavimas ar dalijimasis draudžiamas įstatymų.
Po to, kai Subutex po liežuviu tabletė ištirpsta, išskalaukite burną vandeniu. Prieš valydami dantis palaukite vieną valandą, kad išvengtumėte dantų ir dantenų pažeidimo. Nekramtykite ir nenurykite visos tabletės.
Jei gydytojas paskyrė vartoti daugiau nei 2 tabletes per kartą, visą reikiamą kiekį dėkite po liežuviu vienu metu ir leiskite pilnai ištirpti.
Nevalgykite ir negerkite, kol tabletė burnoje visiškai neištirps.
Naudojant Subutex būtina reguliariai lankytis pas odontologą.
Vartojant šį vaistą, gali būti reikalingi reguliarūs kepenų veiklos kraujo tyrimai.
Jei jums reikės chirurginės procedūros — informuokite chirurgą, kad vartojate Subutex.
Niekada nesmulkinkite ir nelaužykite Subutex tablečių, kad įkvėptumėte miltelius ar ištirpintumėte juos skystyje bei susileistumėte į veną. Tokie veiksmai gali būti mirtini.
Būtina, kad visi sveikatos priežiūros specialistai žinotų, kad jums gydoma opioidų priklausomybė su Subutex po liežuviu. Užtikrinkite, kad apie tai žinotų ir artimieji — tai svarbu nelaimės atveju.
Negalima nutraukti Subutex vartojimo staiga, nes gali pasireikšti nemalonūs abstinencijos simptomai. Klauskite gydytojo, kaip saugiai nutraukti gydymą.
Laikykite vaistus kambario temperatūroje, atokiau nuo drėgmės ir karščio. Stebėkite vaistų likutį, nes Subutex priskiriamas piktnaudžiavimo potencialą turintiems preparatams. Būkite atidūs dėl neteisėto ar neleistino vartojimo.
Nelaikykite likusių opioidinių vaistų. Net viena dozė gali būti mirtina, jei vaistas pateks bereikalingai ar netinkamai vartojančiam asmeniui. Vaistininkas gali informuoti apie vaistų utilizavimo galimybes arba, jei tokios nėra, nesuvartotą vaistą išmeskite į tualetą.
Dozavimo informacija
Įprasta suaugusiųjų dozė opioidų priklausomybės palaikomajam gydymui:
Po liežuviu vartojamos tabletės: po 2 dienų įsotinimo dozės — keisti dozę intervalais po 2–4 mg iki tokios, kurios užtenka palaikyti gydymą ir slopinti abstinencijos požymius bei simptomus. Tikslinė dozė — 16 mg po liežuviu kartą per parą; paros diapazonas 4–24 mg; didžiausia dozė — 24 mg per parą. Didinant dozę virš 24 mg kliniškai naudos neparodyta.
- Buprenorfiną su naloksonu labiau rekomenduojama palaikomajam gydymui; nesupervizuotą gydymą be naloksono gali skirti tik tiems, kurie netoleruoja buprenorfino-naloksono.
- Nustatydami vaistų kiekį savarankiškam vartojimui namuose, atsižvelkite į paciento stabilumą, aplinkos saugumą, kitas aplinkybes, galinčias paveikti vaisto kontrolę.
- Mėnesiniai vaistų kursai turi apimti bent 26 paras tarp dozių; kartais vėlavimai iki 2 savaičių neturėtų reikšmingai paveikti gydymo efekto.
Įprasta suaugusiųjų dozė opioidų priklausomybės įvedimui:
- Gydymą pradėkite, kai pasireiškia aiškūs ir objektyvūs vidutinio sunkumo abstinencijos simptomai — praėjus bent 4 valandoms nuo paskutinės heroino ar kito trumpai veikiančio opioido dozės, ir bent 24 valandoms nuo metadono ar kito ilgai veikiančio opioido vartojimo.
- 1 diena: 8 mg po liežuviu vieną kartą (galima skirti po 2–4 mg);
- 2 diena: 16 mg po liežuviu vieną kartą.
- Rekomenduojamas holistinis gydymo planas, apimantis konsultavimą ir psichosocialinę pagalbą.
- Įvedimui labiau tinkamas buprenorfinas be naloksono; po įvedimo, nesupervizuotą gydymą siūlyti tik tiems, kurie netoleruoja buprenorfino-naloksono.
- Reikiamos gydomosios dozės turi būti nustatytos kuo greičiau, nes per lėtas įvedimas gali padidinti gydymo nutraukimo riziką.
Naudojama opioidų priklausomybės gydymui, ypač rekomenduojama įvedimo etapui.
Ką daryti, jei praleidau dozę?
Vartokite vaistą kaip tik įmanoma greičiau, tačiau praleiskite praleistą dozę, jei jau beveik laikas kitai. Nedvigubinkite dozės.
Ką daryti perdozavus?
Kreipkitės skubios medicininės pagalbos. Subutex perdozavimas gali būti mirtinas, ypač vaikui ar asmeniui, vartojančiam vaistą be recepto.
Perdozavimo simptomai: itin didelis mieguistumas ar silpnumas, šalta arba drėgna oda, labai susiaurėję vyzdžiai, lėtas širdies plakimas, silpnas pulsas, labai lėtas kvėpavimas ar koma.
Ko vengti vartojant Subutex po liežuviu?
Nevartokite alkoholio. Gali pasireikšti pavojingi šalutiniai poveikiai ir net mirtis.
Venkite vairuoti ar valdyti mechanizmus, kol nesužinosite, kaip jums veikia Subutex. Galimas galvos svaigimas ar mieguistumas, o tai gali sukelti kritimus, nelaimingus atsitikimus ar rimtus sužalojimus.
Subutex šalutinis poveikis
Kreipkitės skubios medicininės pagalbos, jei pasireiškia alerginės reakcijos požymių: dilgėlinė, kvėpavimo pasunkėjimas, veido, lūpų, liežuvio ar gerklės patinimas.
Opioidų vaistai gali lėtinti arba sustabdyti kvėpavimą, dėl to galima mirtis. Prižiūrintis asmuo turi nedelsiant kreiptis į skubią pagalbą, jei pastebimas lėtas kvėpavimas su ilgomis pauzėmis, pamėlynavusios lūpos ar sunku pažadinti asmenį.
Kreipkitės į gydytoją nedelsiant, jei pasireiškia:
- bet kokios dantų ar dantenų problemos;
- triukšmingas kvėpavimas, atodūsiai, paviršutiniškas kvėpavimas ar kvėpavimo nutrūkimas miegant;
- mąstymo sutrikimai, neryškus matymas, neryški kalba, galvos svaigimas ar jausmas, kad galite prarasti sąmonę;
- krūtinės skausmas, dusulys, sulėtėjęs širdies plakimas ar silpnas pulsas;
- abstinencijos simptomai: drebulys, žąsies oda, gausus prakaitavimas, karščio ar šalčio pojūtis, sloga, ašarojančios akys, viduriavimas, raumenų skausmas;
- kortizolio sumažėjimo simptomai: vėmimas, galvos svaigimas, stiprus nuovargis ar silpnumas;
- kepenų sutrikimai: pykinimas, skausmas viršutinėje pilvo dalyje, niežulys, apetito praradimas, tamsus šlapimas, šviesios išmatos, gelta (odos ar akių pageltimas).
Nedelsiant ieškokite medicininės pagalbos, jei pasireiškia serotonino sindromo simptomai, tokie kaip: susierzinimas, haliucinacijos, karščiavimas, prakaitavimas, drebulys, padažnėjęs širdies plakimas, raumenų sustingimas, trūkčiojimai, koordinacijos stoka, pykinimas, vėmimas ar viduriavimas.
Dažniausi Subutex šalutiniai poveikiai gali būti:
- vidurių užkietėjimas, pykinimas, vėmimas;
- galvos skausmas;
- padidėjęs prakaitavimas;
- miego sutrikimai (nemiga);
- skausmas bet kurioje kūno vietoje.
Tai nėra visų galimų šalutinių poveikių sąrašas. Dėl bet kokių simptomų pasikonsultuokite su gydytoju.