Šlapimo pūslės uždegimas: simptomai ir gydymas

0
24
Šlapimo pūslės uždegimas

Šlapimo pūslės uždegimas, dar vadinamas cistitu, yra dažna šlapimo takų infekcija. Ji pasireiškia, kai šlapimo pūslės gleivinė uždegsta. Dažniausiai šią ligą sukelia bakterijos, pvz., Escherichia coli.

Moterys dažniau serga šia infekcija nei vyrai. Tai dėl anatominių skirtumų – moterų šlaplės trumpesnės ir artimiau esančios žarnynui.

Trečdalis moterų patiria šlapimo pūslės uždegimo simptomus bent kartą gyvenime. Vidutiniškai 1/3 susirga cistitu iki 24 metų. Sulaukusios 32 metų, cistitu serga jau kas antra moteris.

Ši liga linkusi kartotis. Net 25% moterų per ateinančius 6 mėnesius patiria pasikartojantį cistitą.

Kas yra šlapimo pūslės uždegimas ir jo paplitimas

Šlapimo pūslės uždegimas, arba cistitas, yra populiari šlapimo takų infekcija. Jis sukelia diskomfortą ir nepatogumą, dažniausiai moterims. Šis uždegimas yra dažnas sveikatos problemas, todėl svarbu jo ypatumus suprasti.

Dažniausiai sergančios rizikos grupės

Cistitas dažniausiai serga jaunų, lytiškai aktyvių moterų, nėščiųjų ir pomenopauzinio amžiaus moterų. Vyrams rizika didėja su amžiumi, dėl prostatos problemų. Moterų trumpesnė šlaplė palengvina bakterijų patekimą, o vyrų ilgesnė šlaplė ir prostatos sekreto antibakterinės savybės apsaugo.

Anatomijos įtaka ligos vystymuisi

Anatominiai skirtumai lemia skirtingą jautrumą šlapimo pūslės uždegimams. Moterų trumpesnė šlaplė ir atruminė padėtis palengvina bakterijų patekimą. Vyrų ilgesnė šlaplė ir prostatos sekreto antibakteriniai savumai apsaugo. Dėl to cistitas dažnesnis moterų tarpe.

Šlapimo pūslės uždegimas: pagrindiniai simptomai

Šlapimo pūslės uždegimas, arba cistitas, pasireiškia įvairiais simptomais. Jie labai paveikia kasdienį gyvenimą. Pagrindiniai simptomai yra:

  • Dažna ir skausminga šlapinimasis
  • Deginantis pojūtis šlapinantis
  • Drumstas arba kruvinas šlapimas
  • Skausmas pilvo apačioje

Seniai žmonės dažnai patiria silpnumą ir karščiavimą. Tačiau karščiavimas nėra būdingas tikrai apatinėms šlapimo takų infekcijoms.

Šlapimo pūslės uždegimas yra populiari šlapimo takų infekcijos rūšis. Kasmet susiduria su juo daugiau nei 8,1 mln. žmonių. Moterys dažniau susiduria su šia liga dėl trumpesnės šlaplės ir artimesnės išangės.

Cistitas dažnai pasitaiko, bet tinkama higiena ir pakankamas skysčių suvartojimas gali sumažinti riziką. Svarbu atpažinti simptomus ir laiku kreiptis į gydytoją. Tada galima užkirsti kelius rimtesnėms komplikacijoms.

Cistito priežastys ir rizikos veiksniai

Šlapimo pūslės uždegimas, žinomas kaip cistitas, gali būti sukeltas daugeliu priežasčių. Išnagrinėkime, kaip išoriniai ir vidiniai veiksniai prisidėja prie šios problemos atsiradimo.

Išoriniai rizikos veiksniai

  • Lytiniai santykiai – aktyvus lytinis gyvenimas, ypač nestabilių partnerių atveju, didina šlapimo pūslės uždegimo riziką.
  • Spermicidų naudojimas – šie kontraceptiniai produktai gali sudirginti šlapimo takus ir padidinti infekcinės kilmės cistito tikimybę.
  • Prasta higiena intymių zonų srityje – netinkamas ir nepakankamas higienos užtikrinimas gali palengvinti bakterijų patekimą į šlapimo takus.

Vidiniai organizmo veiksniai

Šlapimo pūslės uždegimą taip pat gali sukelti ir įvairūs vidiniai organizmo ypatumai:

  1. Susilpnėjusi imuninė sistema – silpna imuninė apsauga padidina riziką susirgti bakterinėmis šlapimo takų infekcijomis.
  2. Anatominiai skirtumai – moterų organizmo anatomija, ypač labiau sutrumpėjusi šlapimtakio ilgis, lemia didesnę šlapimo pūslės uždegimo tikimybę.
  3. Hormoniniai pokyčiai – estrogeno sumažėjimas menopauzės metu gali padidinti šlapimo pūslės uždegimo riziką moterims.
  4. Lėtinės sveikatos problemos – susirgus diabetu, inkstų akmenimis ar kitomis ligomis, kyla didesnė tikimybė susirgti bakteriniu šlapimo pūslės uždegimu.

Apibendrinant, cistitas dažniausiai kyla dėl Escherichia coli bakterijų, patenkančių į šlapimo takus iš žarnyno. Tiek išoriniai, tiek vidiniai veiksniai gali sudaryti palankias sąlygas šiai infekcijai atsirasti.

cistito rizikos veiksniai

Bakterinio cistito ypatumai

Šlapimo takų infekcijos dažniausiai susidaro ūminis šlapimo pūslės uždegimas, vadinamas cistitu. Šios ligos dažniausia priežastis yra E. coli bakterijos. Jų atsparesnis prie antibiotikų padeda gydymui būti sudėtingu.

E. coli ne tik kenkia šlapimo takams. Jie gali sukelti kvėpavimo takų infekcijas ir viduriavimą.

Visiems nekomplikuotų cistito atvejams, apie 80-85%, sukelia E. coli bakterijos. Šios bakterijos yra pavojingos, nes tampa atsparos prie antibiotikų. Tad gydymas tampa sudėtingesnis ir reikalauja specializuotos priežiūros.

  • Bakterinis cistitas dažnai pasireiškia dažnu ir nuolatiniu noru šlapintis. Skausmingas šlapinimasis, skausmas pilvo apatinėje dalyje, pakitusi šlapimo spalva ir kvapas, kraujo šlapime.
  • Cistitas dažniau pasitaiko moterims nei vyrams. Tai dėl jų anatominių ypatumų – trumpesnės šlaplės.
  • Bakterijų dauginimąsi šlapimo pūslėje gali skatinti nepakankamas skysčių vartojimas, seksualinė veikla ir tam tikrų kontraceptinių priemonių naudojimas.

Norint išvengti pasikartojančių šlapimo takų infekcijų, svarbu gerti pakankamai skysčių. Pasišlapinti po lytinių santykių, laikytis tinkamos asmeninės higienos. Kreiptis į gydytoją esant bet kokiems šlapimo takų simptomams.

Neinfekcinės kilmės cistito formos

Šlapimo pūslės uždegimą dažnai sukelia bakterijos. Tačiau yra ir neinfekcinių formų. Radioterapija ir tam tikri vaistai gali sukelti šį uždegimą.

Medikamentų sukeltas cistitas

Chemijos šlapimo pūslės uždegimą sukelti vaistai naudojami vėžio gydymui. Šie vaistai gali dirgti šlapimo pūslės gleivinę. Pavyzdžiai – ciklofosfamidas, ifosfamidas, gemcitabinas.

Radiacinis cistitas

Radiacinis cistitas dažnai pasireiškia vyrams po prostatos vėžio gydymo. Jonizuojančioji spinduliuotė pažeidžia šlapimo pūslės gleivinę. Tai sukelia uždegimą ir simptomus, panašius į bakterinio cistito.

  • Neinfekcinės kilmės cistitas gali būti sukeltas radioterapijos (radiacinis cistitas) ar tam tikrų vaistų (medikamentų sukeltas cistitas)
  • Medikamentų sukeltas cistitas paprastai atsiranda vartojant chemoterapinius vaistus
  • Radiacinis cistitas dažniausiai pasireiškia vyrams po prostatos vėžio gydymo radioterapija

Diagnostikos metodai ir tyrimai

Šlapimo pūslės uždegimą, vadinamą cistitu, dažnai diagnozuojama pagal paciento simptomus. Šlapimo tyrimai padeda matyti, ar šlapime yra daugiau leukocitų ir eritrocitų. Taip pat tyrimas rodo, ar šlapime yra bakterijų.

Šlapimo pasėlio tyrimas rodo, kokia bakterija sukėlė uždegimą. Jis taip pat aiškinia, kokie antibiotikai veikia šią bakteriją. Šis tyrimas ypač svarbus, jei simptomai sunkūs arba atsiranda komplikacijų.

Kai reikia detaliai išvysti šlapimo pūslės būklę, naudojami ultragarsiniai tyrimai ar cistoskopija. Šie tyrimai leidžia apžiūrėti šlapimo pūslę specialiu instrumentu. Jie būtina, jei yra komplikacijų ar dažnai atsiranda uždegimų.

Cistito diagnostikos metodai padeda gydytojui greitai diagnozuoti. Tai leidžia parinkti efektyvų gydymą ir išvengti komplikacijų. Reguliarūs šlapimo tyrimai ypač svarbūs pacientams, kurie dažnai patiria šlapimo pūslės uždegimus.

Efektyvūs gydymo būdai ir priemonės

Cistito gydymas reikalauja daugybės veiksmų. Svarbiausia – naudoti antibiotikus. Jie padeda 3-7 dienų kursais. Simptomai dažniausiai išgyvena per 3 dienas.

Papildomos priemonės taip pat gali padėti. Jos palengvina ligą ir išvengia komplikacijų.

Medikamentinis gydymas

Antibiotikai yra pagrindas cistito gydymui. Jie skiriami pagal sveikatos būklę ir ligos sunkumą. Kartais naudojami nesteroidiniai vaistai nuo skausmo.

Papildomos gydymo priemonės

Gerti daug skysčių yra svarbu. Tai padeda išplauti šlapimo pūslę ir sumažina bakterijų daugimąsi. Naudojant vietinį šilumą, pavyzdžiui, šildyti pilvo sritį, simptomai gali pagerėti.

Natūralūs pagalbininkai, kaip spanguolių, meškauogių arbatos, gali būti naudingi. Jie turi antibakterinius poveikį.

Norint greičiau pasveikti, svarbu laikytis gydytojo rekomendacijų. Papildykite medikamentinį gydymą kitomis priemonėmis. Tikslus požiūris į gydymą ir antibiotikus nuo cistito užtikrina greitą pasveikimą.

Galimos komplikacijos negydant ligos

Šlapimo pūslės uždegimas, arba cistitas, dažnai sutinka moteris. Jei šis problemas nepasitaisomas, gali sukelti sunkias komplikacijas. Viena iš jų yra pielonefritas – inkstų uždegimas, kuris atsiranda, kai infekcija plinta iš šlapimo pūslės į inkstus.

Moterų dažniau serga cistitu nei vyrų. Prieš 24 metus, kas trečia moteris susiranda šia ligom. O iki 32 metų – kas antra. Vyresniems nei 65 metų moterims cistitas dažniau kartasi.

Negydomas cistitas gali virsti lėtai arba išpliti į kitus organus. Vyrų atveju, komplikacijos gali būti prostatitu ar sėklidžių uždegimu. Todėl svarbu laiku kreiptis į gydytoją ir pradėti tinkamą gydymą, kad išvengtumėte rimtesnių pasekmių.

Dažniausiai cistitą sukelia E. coli bakterijos, atsakingos už 75-95 proc. atvejų. Jei cistitas nepasitaisomas per pusmetį, 25 proc. moterų jis kartasi. Todėl, norint išvengti komplikacijų, labai svarbu laiku pradėti tinkamą gydymą.

Prevencijos priemonės ir rekomendacijos

Šlapimo pūslės uždegimo cistito prevencija ir šlapimo takų higiena yra labai svarbios. Ši liga dažnai susidaro šlapimo takų infekcijos, dažniausiai moterims. Laikantis keleto paprastų priemonių, galima sumažinti šią riziką.

  • Gerkite daug vandens – bent 1,5-2 litrus per dieną. Gausus skysčių vartojimas padeda išplauti bakterijas iš šlapimo takų.
  • Reguliariai ir pilnai išsituštinkite šlapimo pūslę. Vengti šalčio, parfumuotų higienos priemonių ir labai aptemptų drabužių.
  • Po lytinių santykių, šlapinkitės ir išplaukite lytinius organus. Moterys turėtų šluostytis nuo šlaplės linkui išangės, kad išvengtų bakterijų pernešimo į šlapimo pūslę.
  • Vilkėkite natūralaus pluošto apatinus rūbus, kurie absorbuoja drėgmę ir neleidžia susidaryti drėgnam ir šiltam aplinkai, palankiam bakterijų dauginojimuisi.

Šios paprastos cistito prevencijos priemonės ir šlapimo takų higienos rekomendacijos gali padėti sumažinti riziką susirgti šlapimo pūslės uždegimu. Jomis galite išvengti komplikacijų.

cistito prevencija

Natūralūs būdai stiprinti šlapimo takų sveikatą

Šlapimo takų sveikata yra labai svarbi, įskaitant tiems, kurie dažnai susiduria su šlapimo pūslės uždegimu. Laimei, yra daug natūralių būdų, kurie padeda sustiprinti šlapimo takų imunitetą. Jie taip pat sumažina riziką, kad šlapimo pūslės uždegis pasikartotų.

Mitybos rekomendacijos

Vienas iš efektyviausių natūralių gydymo būdų yra atitinkama mityba. Spanguolių produktai, kaip sultys ar tabletės, padeda kovoti su bakterijomis. Šlapimo takų sveikatai naudingi D-manozė, daug vandens gerti ir žolelių arbatos su meškauogių, medetkų ar petražolių ekstraktais.

Gyvenimo būdo korekcijos

Be tinkamos mitybos, svarbu atkreipti dėmesį į gyvenimo būdo įpročius. Natūralūs gydymo būdai gerina šlapimo takų sveikatą. Stengtis vengti streso, mesti rūkyti, reguliariai mankštintis ir palaikyti normalų kūno svorį padeda stiprinti imunitetą.

Derinant įvairius šlapimo takų sveikatą stiprinančius metodus, galima efektyviai užkirsti kelią pasikartojančioms šlapimo pūslės infekcinėms ligoms. Svarbu pasirinkti tai, kas labiausiai tinka individualiai. Ir nuosekliai laikytis rekomenduojamų gyvenimo būdo korekcijų.

Kada būtina kreiptis į gydytoją

Jei šlapimo pūslės uždegimo simptomai nepraeina per 1-2 dienas, būtina pasikonsultuoti su gydytoju. Karščiavimas, skausmas nugaroje ar šone, pykinimas ar vėmimas taip pat reikia mediko. Vyrams rekomenduojama pasikonsultuoti su specialistais iš karto pajutus pirmuosius ligos požymius.

Jei cistitas kartojasi, yra rekomenduojama aplankyti urologą. Tai padeda nustatyti ligos priežastis ir galimas komplikacijas. Dažnas ligos atsinaujinimas gali reikšti rimtesnes sveikatos problemas.

Savigydos tikrai nereikėtų praktikuoti. Tai gali tik pabloginti situaciją. Tik kvalifikuotas gydytojas gali tinkamai įvertinti būklę, nustatyti tinkamą diagnozę ir parinkti efektyviausią gydymo metodą.

Komentarų sekcija išjungta.