Degančios akys: priežastys, simptomai ir gydymas

0
13

Degančios akys gali sukelti diskomfortą ir nerimą. Daugeliu atvejų degančios akys gali būti greitai diagnozuojamos ir gydomos vaistinėse parduodamais vaistais. Tačiau yra retų atvejų, kai akies deginimas gali reikalauti specializuoto gydymo.

Degančios akys apibūdina deginimo pojūtį ir dirginimą akyse. Degančios akys gali būti lydimos niežulio, ašarojimo ar išskyros iš akių. Degančių akių priežasčių yra daug. Viena iš dažniausių yra poveikis aplinkos teršalams, tokiems kaip tabako dūmai, smogas ar dulkės. Cheminės medžiagos, esančios namų valymo priemonėse, pavyzdžiui, baliklyje, muile ir šampūne, taip pat gali sukelti akių deginimą. Chloro buvimas baseinuose taip pat gali deginti akis. Ekstremalios sausos ar šaltos oro sąlygos taip pat gali sukelti akių deginimą. Ilgas kontaktinių lęšių nešiojimas taip pat gali sukelti deginimą akyse. Alergijos gali sukelti uždegimą, dėl kurio atsiranda degančios akys. Jūsų akys gali reaguoti į ore esančius alergenus, tokius kaip žiedadulkės ar gyvūnų pleiskanos, arba į vietinius alergenus, tokius kaip makiažas ir drėkinamieji kremai. Konjunktyvitas, apibūdinantis membranų, dengiančių vokus ir akies baltymą, uždegimą, gali būti sukeltas alergijų arba bakterijų, virusų ir kitų mikroorganizmų infekcijų. Viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, tokios kaip gripas ar peršalimas, gali būti lydimos akių deginimo. Degančių akių gydymas priklauso nuo priežasties. Daugeliu atvejų deginimas praeina savaime, kai atsitraukiate nuo dirgiklio, pavyzdžiui, dūmų. Kitais atvejais vaistinėse parduodami dirbtiniai ašaros ar antihistamininiai vaistai gali palengvinti deginimą akyse. Jei konjunktyvitą sukelia bakterijos, jūsų sveikatos priežiūros specialistas gali paskirti akių lašus arba antibiotikų tepalą. Kadangi akys yra labai svarbios jūsų gyvenimo kokybei, visada gerai pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu, jei turite varginančių akių simptomų. Skubiai kreipkitės į gydytoją, jei degančios akys yra lydimos kraujavimo ar pūlingų išskyrų iš akių, arba jei pastebite staigų regėjimo pokytį, stiprų akių skausmą ar jautrumą šviesai.

Degančių akių priežastys

Supratimas apie pagrindinę priežastį gali padėti išvengti ateities problemų. Akių būklės, kurios gali sukelti deginimą ar perštėjimą, apima:

  • Blefaritas : Blefaritas sukelia vokų uždegimą. Užsikimšusi riebalinė liauka, esanti blakstienų šaknyje, gali sukelti šią būklę. Kiti susiję simptomai apima ašarojančias akis, niežtinčius vokus, pleiskanojančią odą aplink akis, jautrumą šviesai ir galimą blakstienų praradimą. Blefaritas nėra užkrečiamas, tačiau gali tapti lėtine liga.
  • Sausos akys : Prasta akių drėkinimo priežiūra prisideda prie sausų akių. Tai sukelia ne tik deginimą, bet ir akių paraudimą, jautrumą šviesai, gleivių kaupimąsi aplink akis ir akių nuovargį. Priklausomai nuo sunkumo, sausos akys gali sukelti diskomfortą nešiojant kontaktinius lęšius. Sausas akis gali sukelti įvairūs veiksniai, įskaitant vėjo ir dūmų poveikį, alergijas ir darbą prie kompiuterio. Taip pat galite patirti sausas akis, jei turite tam tikrų ligų, tokių kaip artritas, arba jei vartojate antihistamininius vaistus, dekongestantus ar antidepresantus.
  • Alergijos :Akių alergijos, galinčios sukelti akių deginimą, apima žiedadulkes, pleiskanas, dūmus ir dulkes. Be akių diskomforto, galite patirti ir kitus alergijos simptomus, tokius kaip čiaudulys, sloga, ašarojančios akys, kosulys ir gerklės skausmas.
  • Sniego aklumas (fotokeratitas) : Per didelis ultravioletinių (UV) spindulių poveikis iš saulės gali sukelti akių nudegimą. Tai gali sukelti akių deginimą, paraudimą, jautrumą šviesai, galvos skausmus, neryškų matymą ir laikiną regėjimo praradimą.
  • Oftalmologinė rožinė : Ši būklė sukelia uždegimą aplink akis, deginimą, niežėjimą ir paraudimą. Užsikimšusi akies liauka arba blakstienų erkutės gali sukelti šią būklę. Oftalmologinė rožinė gali pasireikšti tiek žmonėms, turintiems odos rožinę, tiek tiems, kurie jos neturi.
  • Pterygium (plaukuotųjų akys) : Pterygium atveju akyje atsiranda guzas. Kartais jis gali įsiskverbti į ragena ir trukdyti regėjimui. Nors tai yra gerybinis augimas, plaukuotųjų akys gali sukelti įvairius simptomus, pradedant nuo degančių akių iki svetimkūnio pojūčio akyse. Gydytojas gali chirurginiu būdu pašalinti augimą, tačiau jis gali vėl augti.
  • Konjunktyvitas (rožinės akys) : Tai yra junginės, plonos skaidrios audinių, dengiančių akies baltumą, uždegimas. Konjunktyvitas yra užkrečiama liga, kurią sukelia virusinė ar bakterinė infekcija. Taip pat galite susirgti rožinėmis akimis dėl alerginės reakcijos į chemines medžiagas, žiedadulkes ir dūmus.
  • Akių nuovargis : Jei jūsų akys dega po žiūrėjimo į ryškų kompiuterio ekraną, tai gali būti akių įtampa. Kiti simptomai apima dvigubą matymą, ašarojančias akis, sausas akis ir jautrumą šviesai. Akių nuovargis taip pat gali pasireikšti po ilgo ėjimo ir po poveikio sausam orui.

Degančių akių diagnozė

Svarbu nustatyti pagrindinę degančių akių priežastį. Žmonės, turintys degančias akis, turėtų kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Gydytojas diagnozuos akių deginimą, surinkdamas medicinos istoriją ir klausdami apie simptomus. Jis užduos klausimų apie tai, kada simptomai prasidėjo, kas juos pablogina ar palengvina, ir ar asmuo turi kitų akių ligų istoriją. Gydytojas taip pat peržiūrės asmens vartojamus vaistus. Tam tikri vaistai, pavyzdžiui, dekongestantai, gali sukelti akių deginimą. Be medicinos istorijos, gydytojas atliks fizinį akių tyrimą. Jis apžiūrės akis, kad nustatytų netaisyklingumus, sausumą ir pažeidimus. Gydytojas gali naudoti akinius ar kitą specializuotą įrangą, kad geriau ir arčiau apžiūrėtų akis. Oftalmologai taip pat gali lašinti lašus į akis, kad galėtų stebėti ašarų srautą ir drėgmės lygį akyse.

Degančių akių gydymas

Jei turite cheminį nudegimą, gydytojai greitai dirbs, kad atstatytų cheminę pusiausvyrą jūsų akyje. Jie nuolat skalauja jūsų akis vandeniu ir kas pusvalandį tikrina akių pH. Gali būti naudojamas specialus įrankis, kad laikytų jūsų voką atvirą. Jei turite terminių nudegimų, gydytojas greitai dirbs, kad atvėsintų jūsų akies audinius. Jie nuolat skalauja jūsų akis vandeniu. Taip pat gali būti dedamas šaltas kompresas ant akies, kad sumažintų temperatūrą. Greičiausiai patirsite didelį skausmą, todėl gydytojas gali paskirti skausmą malšinančius vaistus. Taip pat galite gauti receptinius antibiotikų tepalus bet kokiai infekcijai. Jei nudegimas paveikė jūsų ašarų kanalus, gali prireikti dirbtinių ašarų arba tepalo, kad akys būtų drėgnos, kol jos gyja. Skubios pagalbos gydytojas atliks regėjimo testą, kad patikrintų, ar nudegimas paveikė jūsų regėjimą. Jums turėtų būti rekomenduojama pasitikrinti su akių gydytoju netrukus po to, kad įsitikintumėte, jog nėra ilgalaikių regėjimo pažeidimų.

Kada kreiptis į gydytoją?

Jei jūsų degančios akys lydi skausmas ar padidėjęs jautrumas šviesai, arba jei turite išskyrų iš akių, neryškų matymą, akių plūdurius ar šviesos blyksnius, dvigubą matymą ar kitus netikėtus simptomus, nedelsdami kreipkitės į akių gydytoją. Net jei jokių papildomų simptomų nėra, kreipkitės į oftalmologą, jei jūsų akys degina daugiau nei keletą dienų.

Namų gydymo priemonės degančioms akims

Uždenkite šaltus kompresus, kad nuramintumėte niežulį. Panaudokite šiltą kompresą, kad suminkštintumėte, jei susidarė šašai. Vokų plovimas kūdikių šampūnu ant vatos tamponėlio taip pat gali padėti pašalinti šašus. Dirbtinių ašarų naudojimas 4-6 kartus per dieną gali būti naudingas beveik bet kuriai deginimo ir dirginimo priežasčiai, ypač sausoms akims. Jei turite alergijų, stenkitės kuo labiau išvengti jų (gyvūnų, žolelių, kosmetikos). Jūsų sveikatos priežiūros specialistas gali paskirti antihistamininius akių lašus alergijoms palengvinti. Rožinės akys arba virusinis konjunktyvitas sukelia raudoną arba kraujuojančią akį ir gausų ašarojimą. Tai gali būti labai užkrečiama pirmosiomis dienomis. Infekcija praeis maždaug per 10 dienų. Jei įtariate, kad turite rožines akis:

  • Dažnai plaukite rankas
  • Venkite liesti nesergančią akį

Komentarų sekcija išjungta.