Kodėl naktinis burnos džiūvimas gali būti pavojingas ženklas

0
8

Burnos džiūvimas naktį, dažnai vadinamas naktine kserostomija, gali būti daug daugiau nei tiesiog erzinantis pojūtis. Tai gali būti ženklas, kad jūsų organizmas bando įspėti apie tam tikras sveikatos problemas. Be to, ilgalaikis burnos džiūvimas gali turėti neigiamos įtakos jūsų dantų, gleivinės ir bendros sveikatos būklei. Šiame straipsnyje paanalizuosime, kodėl naktinis burnos džiūvimas gali būti pavojingas ženklas, kokios jo priežastys ir kaip galima su šia problema kovoti.

Kas sukelia naktinį burnos džiūvimą?

Vedantys veiksniai

Burnos džiūvimas naktį gali būti sukeltas įvairių veiksnių. Dažniausiai tai susiję su sumažėjusiu seilių gaminimu, tačiau priežasčių yra nemažai:

  • Vaistai. Daugialypės medikamentų grupės, įskaitant antihistamininius, antidepresantus, antihipertenzinei terapijai skirtus vaistus, gali sukelti burnos džiūvimą.
  • Sveikatos sutrikimai. Tam tikros ligos, tokios kaip Sjögreno sindromas, diabetas ir imuninės sistemos sutrikimai, žinomos dėl savo įtakos seilių liaukoms.
  • Dehidratacija. Nepakankamas skysčių suvartojimas dienos metu gali lemti burnos sausumą naktimis.
  • Alkoholio ir tabako vartojimas. Įpročiai, kaip rūkymas ar dažnas alkoholio vartojimas, gali daryti įtaką seilių gamybai.

Psichologiniai veiksniai

Stresas ir nerimas taip pat gali turėti įtakos burnos sausumui. Abi šios būklės gali aktyvuoti kūno atsaką į stresą, kuris gali sumažinti seilių gamybą.

Aplinkos sąlygos

Sausas oras namuose ar darbe, ypač žiemą, kai veikia šildymas, gali išsausinti burnos gleivinę. Miegant su atidarytu langu, gyvenant karšto ar vėjuoto klimato sąlygomis taip pat gali kilti šis simptomas.

Burnos džiūvimo naktį pasekmės

Oralinės sveikatos problemos

Ilgainiui naktinis burnos džiūvimas gali sukelti įvairių burnos sveikatos problemų:

  • Dantų ėduonis ir periodonto ligos. Seilės turi apsaugines savybes, jos padeda neutralizuoti rūgštis burnoje ir nuplauna maisto likučius, todėl jų trūkumas gali pakenkti dantims ir dantenoms.
  • Gleivinės dirginimas. Nusausėjusi gleivinė gali tapti jautresnė ir pažeidžiama, o tai gali sukelti skausmą ir diskomfortą.
  • Blogas burnos kvapas. Seilės padeda kontroliuoti bakterijų augimą, o jų trūkumas lemia blogą burnos kvapą.

Virškinimo sutrikimai

Seilės yra svarbios virškinimo procesui – jos palengvina kramtymą, padeda pradiniam fermentiniui maisto apdorojimui. Nepakankama seilių gamyba gali trukdyti normaliam virškinimo procesui, kuris gali sukelti diskomfortą ar net sveikatos problemas.

Kada reikėtų kreiptis į gydytoją?

Pagrindiniai signalai

Jei pastebite, kad burnos džiūvimas išlieka ilgainiui, tampa viskantis ar stiprėja, vertėtų kreiptis į gydytoją. Kiti požymiai, kad galbūt reikalinga medicininė pagalba:

  • Dažni burnos opelės ar opos
  • Sunkumai kramtyti, nuryti ar kalbėti
  • Pastebimi pokyčiai skonio suvokime
  • Nuolat sausėjanti gerklė

Kaip palengvinti burnos džiūvimo simptomus?

Hidratacija ir aplinkos kontrolė

Vienas iš paprasčiausių būdų kovoti su burnos džiūvimu yra užtikrinti pakankamą hidrataciją. Tai apima pakankamo kiekio vandens suvartojimą per dieną ir aplinkos drėgmės palaikymą namuose. Naudokite drėkintuvus, kad padidintumėte vidaus oro drėgmę.

Sveikatos patikros ir gydymas

Kreipkitės į odontologą ar gydytoją, kad įvertintumėte bendrą sveikatos būklę. Jie gali pasiūlyti:

  • Drėkinamąsias burnos skalavimo priemones. Specialios priemonės padeda palaikyti burnos drėgnumą.
  • Seilių pakaitalus. Tai gali būti aerozoliai ar geliai, kurių sudėtyje yra medžiagų, primenančių natūralias seiles.
  • Specialūs prietaisai. Naktiniai burnos apsaugos įtaisai gali padėti užkirsti kelią dantų problemoms, susijusioms su burnos džiūvimu.

Gyvenimo būdo keitimas

Gera vaistų ar įpročių peržiūra gali padėti palengvinti burnos džiūvimo simptomus. Pasitarkite su gydytoju apie potencialias medikamentų alternatyvas. Taip pat svarbu apriboti alkoholio vartojimą ir mesti rūkyti, jei tai aktualu.

Mitai apie burnos džiūvimą

„Tai tiesiog amžiaus dalykas“

Nors burnos džiūvimas dažniau pasireiškia vyresniems žmonėms, dažniausiai tai nėra tiesioginė senėjimo proceso dalis. Dažnai tai susiję su kitomis sveikatos problemomis arba vaistais.

„Užtenka dažnai praplauti burną vandeniu“

Nors vanduo yra svarbus hidracijai, dažnas skalavimas vandeniu nėra pati efektyviausia priemonė. Seilių pakaitalai ir specialūs produktai gali būti daug veiksmingesni ilgalaikei burnos drėgmei palaikyti.

Išvados

Bendras burnos džiūvimo jausmas naktį nėra tik paprastas nepatogumas – tai gali būti sveikatos būklės indikatorius, kuris taip pat kenkia dantų ir burnos sveikatai. Svarbu atpažinti ir spręsti šią problemą laiku, siekiant išvengti ilgalaikių pasekmių. Dėl to būtina pasikonsultuoti su gydytojais ir ieškoti tinkamų priemonių ar gydymo būdų. Svarbiausia yra neignoruoti simptomų ir ieškoti priežasčių, kad galėtumėte mėgautis sveika ir patogia gyvenimo kokybe.

Komentarų sekcija išjungta.