Gastritas: simptomai ir gydymas namuose
Sužinosite
Gastritas yra skrandžio problemos, kurios gali būti trumpalaikės ar ilgaamžės. Pagrindiniai simptomai yra pilvo skausmai, pykinimas, vėmimas ir rėmuo. Šie simptomai rodo, kad galbūt turite gastritą.
Dažniausios priežastys gastritui yra H. pylori infekcija, vaistų vartojimas ir pernelyg didelis alkoholio vartojimas.
Gastritą galima gydyti medikamentais arba natūraliais būdais namuose. Svarbu taip pat atsakyti į mitybos korekciją, žolelių terapiją ir gyvenimo būdo pokyčius. Tai padeda lengvinti simptomus ir apsaugoti nuo komplikacijų.
Kas yra gastritas ir jo tipai
Gastritas – tai skrandžio gleivinės uždegimas. Jis gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, kaip infekcijos, vaistų poveikis ar netinkamai maistavimas. Pagal eigą ir pažeidimo pobūdį, gastritą skirstome į keletą tipų: ūminį gastritą, lėtinį gastritą ir erozinį gastritą.
Ūminis gastritas
Ūminis gastritas pasireiškia staiga. Dažnai susidaro dėl maisto ar alkoholio. Šis gastritas pasižymi stipriais skausmais ir deginimo jausmu.
Ūminis gastritas dažnai praeina savaime po kelias dienas. Jei žmogus vengia kenksmingų veiksnių, jis gali atsistoti.
Lėtinis gastritas
Lėtinis gastritas dažnai susidaro dėl H. pylori bakterijos infekcijos. Jis vystosi palaipsniui. Simptomai gali būti ne tokie ryškūs.
Lėtinis gastritas ilgalaikis skrandžio gleivinės pažeidimas. Jis padidina rizika susirgti skrandžio opomis ar vėžiu.
Erozinis gastritas
Erozinis gastritas sukelia tiesioginius skrandžio gleivinės pažeidimus – erozijas. Jis gali būti sąlygotas NVNU vartojimu ar pernelyg didelio alkoholio suvartojimu. Šis gastritas pasižymi skausmu, kartėjimu burnoje ir apetito praradimu.
Tinkamas gastrito tipų supratimas padeda pasirinkti efektyviausią gydymo metodą. Tai sumažina komplikacijų riziką.
Gastrito simptomai ir požymiai
Gastritas, arba skrandžio gleivinės uždegimas, pasireiškia įvairiais būdais. Vienas iš pagrindinių yra viršutinės pilvo dalies skausmas. Jis gali būti graužiantis arba deginantis.
Žmonės taip pat gali patirti pykinimą, žagsulį ir pilnumo jausmą po valgio. Tai yra dažnas simptomas.
Erozinio gastrito atveju, kai uždegimas pažeidžia skrandžio gleivinę, pacientai gali matyti juodą išmatą. Jie taip pat gali patirti vėmimo krauju. Tačiau simptomai ne visada yra aiškūs.
Tad reikia papildomų diagnostinių tyrimų. Jie padeda nustatyti gastrito tipą ir priežastis.
- Graužiantis ar deginantis skausmas viršutinėje pilvo dalyje
- Pykinimas
- Vėmimas
- Žagsulys
- Pilnumo jausmas po valgio
Gastrito simptomai gali būti nevienodi. Kiekvienas pacientas patiria savo būdu. Atlikus tyrimus, gydytojas gali nustatyti konkretų gastrito tipą.
Tada jis gali parinkti tinkamą gydymo planą.
Dažniausios gastrito priežastys
Gastritas – tai dažna skrandžio problematika. Jis gali sukelti skausmą, pykinimą ir rėmumą. Pirmiausia, reikia rasti priežastį, kad galėtų ją gydyti.
H. pylori bakterijos infekcija
Dažniausiai skrandžio problemų priežastis yra H. pylori bakterija. Šią bakteriją dažnai įgyjame vaikystėje. Ji pažeidžia skrandžio gleivinę ir sukelia uždegimą.
Vaistų sukeltas gastritas
Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) taip pat sukelia gastritą. Šie vaistai pažeidžia skrandžio gleivinę, sukeldami uždegimą.
Alkoholio poveikis
Per daug alkoholio taip pat sukelia gastritą. Alkoholis dirginantis skrandžio gleivinę, sukelia uždegimą.
Stresas, autoimuninės ligos, kitos infekcijos ir netinkama mityba taip pat gali sukelti gastritą. Tačiau H. pylori bakterija, NVNU ir didelis alkoholio vartojimas yra pagrindiniai veiksniai.
Rizikos veiksniai ir komplikacijos
Gastritas gali sukelti rimtų komplikacijų, jei liga nėra laiku gydoma. Vyresniems žmonėms didėja rizika susirgti dėl to, kad skrandžio gleivinė plonėja su amžiumi. Alkoholio piktnaudžiavimas, sergančios autoimuninės ligos ir skausmą malšinančios vaistų vartojimas taip pat padidina riziką.
Negydomas gastritas gali sukelti skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos. Kraujavimas iš skrandžio ir padidėjęs skrandžio vėžio rizika yra galimos komplikacijos. Jei turite nuolatinio skausmo, deginimo ar diskomforto skrandyje, greitai kreipkitės į gydytoją.
- Vyresnis amžius
- Reguliarus skausmą malšinančių vaistų vartojimas
- Alkoholio piktnaudžiavimas
- Stresas
- Autoimuninės ligos
Negydomas lėtinis gastritas gali peristi į atrofinį gastritą. Tai didina skrandžio vėžio riziką. Svarbu dėmesinti gastritu susijusius simptomas ir laiku pradėti gydymą, kad būtų išvengta komplikacijų.
Kaip diagnozuojamas gastritas
Gastrito diagnozė dažnai remiasi paciento skundų įvertinimu ir tiksliniais tyrimais. Norėdami patvirtinti gastrito diagnozę, gydytojai atlieka keletą svarbių tyrimų.
Endoskopinis tyrimas
Endoskopija, arba ezofagogastroduodenoskopija, yra pagrindinis instrumentinis tyrimas diagnozuojant skrandžio ligas. Šio tyrimo metu gydytojas tiesiogiai apžiūri stemplės, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos gleivinę. Jei reikia, atliekama mažos skrandžio gleivinės dalies (biopsija) ėmimas histologiniam tyrimui.
Laboratoriniai tyrimai
H. pylori testas – kraujo, išmatų ar kvėpavimo testas naudojamas nustatyti, ar paciento organizme yra Helicobacter pylori bakterija, kuri dažnai sukelia gastritą. Kiti laboratoriniai tyrimai, tokie kaip bendrasis kraujo tyrimas, gali padėti įvertinti uždegimo ir kraujavimo požymius.
Papildomi diagnostiniai metodai
- Ultragarsinis tyrimas – pilvo organų ištyrimas siekiant įvertinti skrandžio būklę bei diagnozuoti galimas komplikacijas.
- Rentgenologinis tyrimas – stemplės ir skrandžio būklės įvertinimas atliekant rentgeno tyrimą su kontrastu.
Šiuolaikiniai diagnostiniai metodai leidžia tiksliai nustatyti gastrito tipą, identifikuoti galimas priežastis ir komplikacijas, o tai yra svarbu tinkamai parenkant gydymo taktiką.
Gastrito gydymo būdai
Gastrito gydymas priklauso nuo jo tipo ir priežasčių. Siekiant nugalėti Helicobacter pylori, dažnai naudojami antibiotikai. Protonų siurblio inhibitoriai, kaip omeprazolas, sumažina rūgšties kiekį skrandyje.
Antacidiniai vaistai padeda neutralizuoti rūgštį. Tai palengvina simptomus.
Svarbu šalinti pagrindines priežastis. Jei vaistai sukėlė gastritą, jų vartojimą reikia nutraukti. Alkoholio vartojimo atsisakymas gali palengvinti simptomus.
Kartais naudojami probiotikai. Jie siekia atkurti žarnyno mikrobiotos pusiausvyrą.
Gydymo metodai
- Antibiotikų terapija Helicobacter pylori infekcijai gydyti
- Protonų siurblio inhibitorių vartojimas rūgšties gamybai mažinti
- Antacidinių vaistų naudojimas rūgšties neutralizavimui
- Žalingų įpročių, tokių kaip alkoholio vartojimas, atsisakymas
- Probiotikų vartojimas žarnyno mikrobiotos atkūrimui
Naudojant kompleksinį požiūrį, galima pasiekti geresnes rezultatus. Derinant medicinę ir gyvenimo būdą, simptomai gali būti geriau valdomi.
Natūralūs gydymo metodai namuose
Sergant gastritu, natūralūs būdai gali padėti. Mitybos korekcija, žolelių terapija ir gyvenimo būdo pokyčiai yra svarbūs. Jie gali palengvinti simptomus ir padėti išgyventi sveika.
Mitybos korekcija
Norint palengvinti gastritą, vengti aštrų maisto. Rinktis lengvus ir sveikus produktus, kaip probiotikus turintys pieno. Avokadai, špinatai ir brokoliai padeda žarnynui.
Žolelių terapija
Ramunėlių, mėtų ar medetkų arbatos gali padėti. Jos turi priešuždegiminių savybę. Levanda, avižos ir imbiras taip pat gali padėti.
Gyvenimo būdo pokyčiai
Valdyti stresą yra svarbu. Jogos, meditacijos ar gilaus kvėpavimo pratimai padeda. Visą parą valgyti mažomis porcijomis ir vengti alkoholio ir cigarečių.
Šie metodai gali padėti gydytojo paskirtą gydymą. Prieš pradedant, pasikonsultuok su gydytoju. Tai užtikrins saugų gydymo planą.
Rekomenduojama dieta sergant gastritu
Sergant gastritu, tinkama mityba yra labai svarbi. Tai padeda lengvinti simptomus ir greitinti gijimą. Svarbu pasirinkti maistą su mažu rūgštingumu, daug skaidulų ir mažu riebumu.
Rekomenduojama vartoti maisto produktus, turinčius daug skaidulų. Pavyzdžiui, neskaldyti grūdai, vaisiai ir daržovės. Taip pat pasirinkite liesą mėsą, žuvį ir pieno produktus.
Vengtini produktai yra rūgštūs vaisiai, alkoholis, kava, riebus, aštrus ir saldus maistas. Valgykite dažnai, bet mažomis porcijomis. Paskutinis valgymas būtų bent 2 valandos prieš miegą.
Kai kuriems pacientams gali padėti probiotikai. Pavyzdžiui, natūralus jogurtas ar rauginti kopūstai.