Kaip dažnas pykinimas signalizuoja apie emocinį foną

0
7

Pykinimas daugeliui mūsų atrodo kaip paprastas organizmo signalas apie virškinimo problemas ar užkratą. Visgi, kai šis pojūtis tampa dažnas ir nėra akivaizdaus somatinio pagrindo, verta ieškoti giliau. Neretai užsitęsęs pykinimas yra ne tik fizinės, bet ir emocinės būklės atspindys. Medicinos ir psichologijos specialistai akcentuoja, jog mūsų kūno ir emocijų sąveika – sudėtinga ir stipri, todėl išliekantis pykinimas gali būti svarbi užuomina apie vidinius išgyvenimus, stresą ar nerimą. Suprasti šią ryšio grandį leidžia ne tik rūpintis savijauta, bet ir užkirsti kelią chroniškų ligų vystymuisi.

Kaip emocijos veikia mūsų virškinimo sistemą

Žmogaus virškinimo sistema laikoma “antrąja smegenimis” dėl žarnyno nervų tinklo – enterinės nervų sistemos, kurioje veikia milijonai neuronų. Šis tinklas glaudžiai bendrauja su centrine nervų sistema, todėl emocinės būsenos tiesiogiai paveikia virškinimo trakto veiklą. Pvz., patiriant stresą ar nerimą, organizme išsiskiria streso hormonai (kortizolis, adrenalinas), kurie gali trikdyti skrandžio raumenų judesius, didinti skrandžio rūgštingumą, mažinti virškinimo sulčių sekreciją. Toks balanso sutrikimas dažnai pasireiškia pykinimu ar sunkumu skrandyje.

Emocijų ir kūno ryšys: moksliniai faktai

Tyrimai rodo, kad stiprios emocijos, ypač ilgalaikis stresas, padidina psichosomatinių simptomų, įskaitant pykinimą, tikimybę. 2020 m. žurnale „Frontiers in Psychiatry“ publikuotoje apžvalgoje pažymima, kad pacientai, turintys generalizuotą nerimo sutrikimą ar depresiją, dažnai skundžiasi lėtiniu pykinimu, pilvo diskomfortu arba kitais nespecifiniais skrandžio skundais. Neurologai aiškina, kad šie simptomai atsiranda dėl padidėjusio autonominės nervų sistemos aktyvumo, verčiančio kūną reaguoti tarsi į nuolatinę grėsmę.

Kada pykinimas rodo emocinę kilmę?

Ne visada lengva atskirti, ar pykinimas kyla dėl emocijų, ar fiziologinių priežasčių. Visgi, yra keli požymiai, rodantys, kad simptomų šaknys – emociniai išgyvenimai:

  • Pykinimas padažnėja stresinėse situacijose (pvz., prieš viešą kalbą, egzaminą, pokalbį dėl darbo)
  • Simptomas praeina arba sumažėja, kai nurimstate ar atsipalaiduojate
  • Pykinimas pasireiškia neatsižvelgiant į maistą ar laiką, nėra susijęs su dietos pakitimais, infekcijomis, lėtinėmis ligomis
  • Kartu jaučiamas nerimas, nuotaikos svyravimai, nemiga, kiti emociniai ar psichologiniai simptomai

Dažniausi emocinio pykinimo scenarijai

Emocinį pykinimą dažniausiai sukelia šios situacijos:

  • Lėtinis ar staigus stresas (darbo, išsilavinimo, šeimos konflikto metu)
  • Aukštas nerimo lygis, ypač žmonėms su nerimo sutrikimais
  • Nerealizuotos emocijos, neišsakytas pyktis ar baimė
  • Emociškai intensyvios patirtys, trauminės situacijos

Šiose situacijose organizmas reaguoja tarsi pasirengdamas „kovai arba bėgimui“, ir dažnas šalutinis poveikis – pykinimas ar net vėmimas.

Ką sako mitai ir realybė?

Yra paplitusi nuomonė, kad psichologinis pykinimas – tik „įsivaizduojamas“ arba „padarytas iš nieko“. Tai nėra tiesa. Emocinis fonas fiziškai veikia kūną, nes mūsų nervų sistema perduoda signalus virškinimo traktui. Antra – ne visi pykinimo epizodai signalizuoja rimtą ligą. Dažniausiai emocinis pykinimas praeina sumažinus stresą, pasikalbėjus su artimaisiais ar specialistais.

Moksliniai atsakymai: kodėl reikia reaguoti?

Ignoruoti dažną pykinimą pavojinga, nes jis gali tapti užsitęsusiu, sukelti papildomas problemas – apetito netekimą, svorio kritimą, imuniteto silpnėjimą. Be to, jei emocinis disbalansas išlieka ilgai, kyla rizika vystytis lėtiniams psichosomatiniams sutrikimams, pvz., dirgliosios žarnos sindromui, funkcinei dispepsijai ar net depresijai.

Kaip suvaldyti emocinį pykinimą: rekomendacijos

Pajutus dažną pykinimą, svarbu įvertinti bendrą savijautą ir išsiaiškinti galimas psichologines priežastis. Čia keli naudingi žingsniai:

  • Stebėkite simptomų dažnį, jų ryšį su stresinėmis situacijomis, emocine būsena
  • Praktikuokite atpalaiduojančius kvėpavimo pratimus, sąmoningą dėmesio sutelkimą (mindfulness)
  • Reguliariai sportuokite – fizinė veikla mažina streso hormonų poveikį
  • Kreipkitės į gydytoją ar psichologą, jei pykinimas užsitęsia >2-3 savaites ir trukdo kasdienybei
  • Skirkite prioritetą kokybiškam miegui, reikia išlaikyti pastovų miego ritmą
  • Rinkitės lengvai virškinamą, skrandžio neerzinantį maistą, venkite persivalgymo

Kada būtina medicininė pagalba?

Pykinimas reikalauja gydytojo konsultacijos, jei:

  • Prie pykinimo prisideda stiprus pilvo skausmas, temperatūra, kraujavimas ar stiprus vėmimas
  • Jaučiate stiprų svorio kritimą, neturite apetito ir jaučiatės silpni
  • Simptomai prasideda staiga ir stipriai, nėra ryšio su aišku stresu ar emocijomis

Tokiais atvejais gydytojas padės atmesti rimtas ligas: infekcijas, uždegiminius procesus, vidaus organų sutrikimus.

Išvada: pykinimas – svarbus kūno ir emocijų signalas

Dažnas pykinimas ne visada reiškia tik fizines problemas. Tai gali būti mūsų vidinių emocijų, streso ar nerimo išraiška. Svarbu atpažinti šias sąsajas, stebėti savo kūno siunčiamus signalus ir, prireikus, nelikti vieniems – ieškoti pagalbos. Rūpinimasis emociniu fonu yra toks pat svarbus, kaip ir fizinės sveikatos stebėjimas. Tinkamai reaguodami į organizmo siunčiamas žinutes, užkertame kelią lėtiniams susirgimams ir stipriname gyvenimo kokybę.

Komentarų sekcija išjungta.