Kaip žarnyno mikroflora keičiasi dėl streso

0
16

Žarnyno mikroflora, dar žinoma kaip žarnyno mikrobiota, yra svarbi sveikatos ir gerovės dalis, poveikiui kuri turi ne tik mityba, bet ir psichologiniai veiksniai. Vienu iš pagrindinių tokių psichologinių veiksnių yra stresas. Šio straipsnio tikslas – suprasti, kaip stresas gali keisti žarnyno mikroflorą ir kaip tai veikia bendrą sveikatą.

Žarnyno mikrofloros svarba sveikatai

Žarnyno mikrofloros vaidmuo yra daug didesnis, nei vien maisto virškinimas. Mikroorganizmai, gyvenantys virškinimo trakte, užtikrina svarbių vitaminų gamybą, padeda reguliuoti imunitetą ir netgi gali paveikti nuotaiką bei psichologinę būseną.

Mainai tarp žarnyno ir smegenų

Žarnyno-smegenų ašis – tai kompleksinis ryšys tarp žarnyno ir centrinės nervų sistemos. Įrodyta, kad žarnyno mikrobiota gamina neuromediatorius, tokius kaip serotoninas, kuris yra svarbus nuotaikos reguliavimui. Be to, mikrobiotos būklė gali daryti įtaką streso atsakui, koreguojant kortizolio, streso hormono, lygį kraujyje.

Kaip stresas veikia žarnyno mikroflorą

Kai patiriame stresą, organizme vyksta biologiniai pokyčiai, kurie gali turėti tiesioginį poveikį žarnyno mikrobiotai. Stresas gali atsirasti dėl įvairių veiksnių, tokių kaip emocinis spaudimas, netikėtos situacijos ar ilgalaikiai gyvenimo negalavimai.

Imuninės sistemos poveikis

Streso metu kūnas mobilizuoja imuninę sistemą. Vienas iš būdų, kaip tai vyksta, yra uždegimo žymenų, tokių kaip citokinai, padidėjimas. Šis padidėjimas gali pakenkti žarnyno barjerui ir leisti kenksmingoms medžiagoms patekti į kraujotaką, sukeliant vadinamąją “pralaidžios žarnos sindromą”. Tai gali sutrikdyti mikrofloros pusiausvyrą, nes naudingosios bakterijos praranda savo pranašumą prieš patogenines.

Kortizolio įtakos mechanizmai

Stresas sukelia kortizolio išsiskyrimą, kuris tiesiogiai veikia mikrobiotą ir žarnyno motoriką. Kortizolis gali pakeisti žarnyno peristaltiką, todėl maistas keliauja per žarnyną greičiau arba lėčiau nei įprastai, o tai daro įtaka mikrobiotos proliferacijai ir plitimui.

Kokie pokyčiai atsiranda mikrofloros sudėtyje?

Stresas gali sukelti žarnyno mikrofloros disbiozę, kurioje pasikeičia bakterijų kiekis ir jų rūšinė įvairovė. Šie pokyčiai gali pasireikšti kaip naudingųjų bakterijų, kaip Lactobacillus ir Bifidobacterium, sumažėjimas ir potencialiai žalingųjų bakterijų, kaip Escherichia coli, padidėjimas.

Bakterijų proporcijos pokyčiai

Streso sąlygomis dažnai stebimi tam tikrų bakterijų grupių, pavyzdžiui, Firmicutes ir Bacteroidetes, disproporcijos. Moksliniai tyrimai rodo, kad ši disproporcija gali būti susijusi su įvairiomis sveikatos problemomis, įskaitant nutukimą ir uždegimines žarnyno ligas.

Poveikis psichinei sveikatai

Streso sukelti mikrofloros pokyčiai gali turėti įtakos ne tik fizinei, bet ir psichinei sveikatai. Dėl sutrikusios mikrobiotos komunikacija žarninio-smegeninio ašimi gali tapti neefektyvi, o tai gali paskatinti depresijos, nerimo ir kitų psichikos sutrikimų simptomus.

Psichobiotikai: pagalba iš gamtos

Įdomus reiškinys, vadinamas psichobiotikais, kyla iš idėjos, kad vartojant tam tikrus probiotikus galima pagerinti psichinę sveikatą. Šie probiotikai gali stiprinti žarnyno-smegenų ašį ir mažinti streso poveikį, atkuriant mikrofloros balansą bei gerinant neuromediatorių gamybą.

Veiksniai, galintys mažinti streso poveikį žarnyno mikroflorai

Yra keletas patvirtintų strategijų, kurios gali padėti sumažinti streso neigiamą poveikį mikrobiotai ir palaikyti gerą sveikatą.

Mityba ir gyvenimo būdo pasirinkimai

Maistingų produktų, turinčių daug skaidulų, prebiotikų ir probiotikų, vartojimas gali padėti palaikyti mikrobiotos sveikatą. Maisto produktai, kaip jogurtas, kefyras, raugintos daržovės, avižos ir bananai, yra puikus pasirinkimas žarnynui. Be to, reguliarus kūno judėjimas ir tinkamas miego režimas gali mažinti streso lygį ir palaikyti mikrobiotą optimalioje būklėje.

Streso valdymo technikos

Meditacija, joga, kvėpavimo pratimai ir netgi muzikinė terapija gali padėti sumažinti streso reakcijas organizme, kas prisideda prie sveikos mikrofloros palaikymo. Svarbu rasti kiekvienam individualiai tinkamiausią metodą, kuris padėtų atsipalaiduoti ir atsigauti nuo kasdieninių iššūkių.

Išvada

Nors žarnyno mikrobiota dažnai laikoma tik virškinimo sistemos dalimi, jos įtaka mūsų bendrai sveikatai yra daug gilesnė. Supratimas apie tai, kaip stresas keičia žarnyno mikrobiotą, ir pasirengimas aktyviai mažinti šio poveikio nuošliaužas, gali prisidėti prie sveikesnio ir subalansuoto gyvenimo būdo. Tikslingos mitybos, gyvenimo būdo ir streso valdymo strategijų derinimas gali padėti išlaikyti mikrobiotos pusiausvyrą ir pagerinti bendrą gerovę.

Komentarų sekcija išjungta.