Knarkimas: Priežastys, simptomai, gydymas
Sužinosite
- Ar daug žmonių knarkia?
- Kas labiau linkęs knarkti?
- Kas sukelia knarkimą?
- Kokie yra knarkimo simptomai?
- Kaip diagnozuojamas knarkimas?
- Kokie yra nechirurginiai knarkimo gydymo būdai?
- Kokie yra chirurginiai knarkimo gydymo būdai?
- Kaip nustoti knarkti?
- Knarkimo keliamos sveikatos problemos
- Kada turėčiau kreiptis į savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėją dėl knarkimo?
Knarkimas yra garsas, kurio priežastis yra oras praeinantis pro atsipalaidavusius gerklės audinius, kuris sukelia vibracijas kvėpuojant. Ši būklė yra gana paplitusi ir daugelis patiria ją bent kartą. Tačiau kai kuriems žmonėms knarkimas gali tapti lėtine problema, taip pat gali rodyti rimtą sveikatos būklę ir trukdyti partneriui.
Yra keletas gyvenimo būdo pokyčių, kurie gali padėti sustabdyti knarkimą, pavyzdžiui, svorio metimas, alkoholio vengimas prieš miegą ar miegas ant šono.
Ar daug žmonių knarkia?
Knarkimas yra labai paplitusi būklė, kurią gali patirti bet kas, tam tikru savo gyvenimo momentu. Tačiau jis dažniau pasireiškia vyresniems nei 50 metų vyrams, turintiems antsvorio arba nutukusiems.
Kas labiau linkęs knarkti?
Beveik visi žmonės kartkartėmis gali knarkti, įskaitant kūdikius, vaikus ir suaugusiuosius. Tačiau kai kurie žmonės yra linkę knarkti dažniau nei kiti. Yra keletas rizikos veiksnių, kurie padidina knarkimo tikimybę:
- Amžius: senstant raumenų tonusas mažėja, o tai gali sukelti susiaurėjimą kvėpavimo takuose.
- Alkoholis ir raminamieji vaistai: gėrimai, kuriuose yra alkoholio ar tam tikrų vaistų, gali atpalaiduoti raumenis ir apsunkinti oro tekėjimą per nosį ir gerklę.
- Anatomija: ilgas minkštojo gomurio galas, dideli adenoidai, tonzilės ar didelis liežuvis gali blokuoti oro tekėjimą per nosį ir burną.
- Nukrypusi pertvara gali blokuoti oro srautą per nosį.
- Lytis: knarkimas dažniau pasireiškia vyrams.
- Šeimos istorija: knarkimas gali būti paveldimas.
- Bendra sveikata: nosies užgulimas dėl alergijos ar peršalimo gali blokuoti oro tekėjimą per nosį ir burną. Nėštumo metu hormoniniai pokyčiai ir svorio padidėjimas taip pat gali sukelti knarkimą.
- Svoris: knarkimas dažniau pasireiškia žmonėms, turintiems antsvorio ar nutukusiems, nes tai gali sukelti miegu susijusius kvėpavimo sutrikimus.
Kas sukelia knarkimą?
Kai kvėpuojame, oras teka per nosies, burnos ir gerklės takus. Jei šie takai yra susiaurėję, minkštieji audiniai, įskaitant minkštąjį gomurį (burnos stogelio užpakalinę dalį), tonziles, adenoidai ir liežuvis, gali susidurti ir sukelti vibracijas, kurių rezultatas yra knarkimas. Kai kurioms sąlygoms ir veiksniams, galintiems blokuoti oro srautą, apima:
- Alkoholis ir kiti raminamieji vaistai, kurie gali atpalaiduoti raumenis ir susiaurinti oro srautą.
- Tūriniai minkštieji audiniai, tokie kaip padidėjusios tonzilės, adenoidai ar liežuvis.
- Kūno riebalų perteklius, kuris gali spausti minkštus audinius ir suspausti kvėpavimo takus.
- Nėštumo hormonai, kurie gali sukelti nosies uždegimą.
- Žemas raumenų tonusas ir silpnumas burnoje, nosyje ar gerklėje.
- Nosies užgulimas ir uždegimas dėl peršalimo, gripo, alergijų.
- Struktūriniai skirtumai burnos, nosies ar gerklės srityje, kurie gali sumažinti kvėpavimo takų dydį.
Kokie yra knarkimo simptomai?
Knarkimo garsai gali svyruoti nuo tylaus švilpimo iki labai stipraus niurzgėjimo ar ūžimo. Kai kurie žmonės gali net nesuprasti, kad knarkia miegodami. Žmonės, kurie knarkia, gali keltis ir vartytis naktį, jaustis išsausėję ir turėti gerklės skausmą po pabudimo, bei jaustis pavargę dieną. Miego trūkumas gali sukelti galvos skausmą, sutrikdyti dėmesio sutelkimą ir nuotaiką. Be knarkimo, kai kurie žmonės miegodami kvėpuoja ir sekundę ar kelias sekundes sustabdo kvėpavimą. Tai gali būti miego apnėjos požymis, kuris, jei nediagnozuojamas ir neišgydomas, gali sukelti rimtų sveikatos problemų.
Kaip diagnozuojamas knarkimas?
Jūsų paslaugų teikėjas paprašys jūsų (arba jūsų partnerio) atsakyti į keletą klausimų, susijusių su knarkimu: kiek dažnai knarkiate, kaip tai skamba ir kaip jūsų mityba bei gyvenimo būdas veikia jūsų miegą. Egzamino metu jūsų paslaugų teikėjas patikrins jūsų kraujospūdį, klausys jūsų širdies ir pažvelgs į jūsų burną, nosį ir gerklę.
Norint įvertinti jūsų miego modelius, jūsų paslaugų teikėjas gali užsisakyti miego tyrimą (polisomnogramą). Galbūt galėsite atlikti miego tyrimą namuose arba jums gali tekti praleisti naktį miego centre. Miego tyrimas apima:
- Smegenų bangų veiklą.
- Kvėpavimo įpročius, įskaitant bet kokius laikotarpius, kai nustojate kvėpuoti arba kvėpuojate.
- Širdies ritmą ir deguonies lygį.
- Judesius miego metu, pvz., rankų ar kojų judesius arba mėtymasis ir sukimasis.
- Miego ciklus ir knarkimą.
Kokie yra nechirurginiai knarkimo gydymo būdai?
Jūsų paslaugų teikėjas gali rekomenduoti gydymą, kad pagerintų jūsų laikyseną ar atvertų kvėpavimo takus miegant. Priemonės nuo knarkimo gali apimti:
- Gyvenimo būdo pokyčiai: vengiant alkoholio prieš miegą, keičiant miego padėtį ir išlaikant sveiką svorį, galima sumažinti knarkimą.
- Vaistai: vaistai nuo peršalimo ir alergijos mažina nosies užgulimą ir padeda laisvai kvėpuoti.
- Nosies juostelės: lankščios juostelės prilimpa prie nosies išorės ir išlaiko nosies kanalus atvirus.
- Burnos prietaisai: dėvint burnos prietaisą miegant, jūsų žandikaulis yra tinkamoje padėtyje, kad oras galėtų laisvai tekėti. Tai gali būti vadinama burnos aparatu arba burnos apsauga. Tačiau kitiems tikslams, pvz., sportui, naudojama burnos apsauga gali nepašalinti knarkimo.
Kokie yra chirurginiai knarkimo gydymo būdai?
Kai kuriuose atvejuose knarkimas ir miego sutrikimai gali būti gydomi chirurgine operacija, siekiant pašalinti ar sutraukti audinių perteklių ar ištaisyti struktūrines problemas. Daugelis šių procedūrų yra minimaliai invazinės. Jūsų paslaugų teikėjas naudoja nedidelius pjūvius, ir jūs galite grįžti namo tą pačią dieną. Knarkimo chirurgija gali apimti:
- Lazerinę uvulopalatoplastiką : ši procedūra sumažina minkštojo gomurio audinius ir pagerina oro srautą.
- Radijo dažnio abliacija: ši technika, dar vadinama Somnoplasty®, naudoja radijo dažnio energiją, kad sumažintų audinių perteklių minkštajame gomuryje ir liežuvyje.
- Septoplastiką: ši procedūra ištiesina nukrypusią pertvarą nosyje, pagerindama oro srautą per nosį pakeisdama kaulų ir kremzlės formą.
- Tonzilektomiją ir adenoidektomiją: chirurgas pašalina perteklinius audinius iš gerklės (tonzilektomija) arba nosies užpakalinės dalies (adenoidektomija).
Kaip nustoti knarkti?
Be to, galite išbandyti įvairius paprastus metodus, kad sumažintumėte knarkimą, tokius kaip:
- Drėkinkite kambario orą, kad išvengtumėte nosies uždegimo ir sausumo.
- Į savo mitybą įtraukite maisto produktus, turinčius antioksidantų ir vitaminų, kad sumažintumėte uždegimą ir padidintumėte raumenų tonusą.
- Venkite rūkymo ir streso, kurie gali pabloginti knarkimą.
- Išmokykite save giliau ir lėčiau kvėpuoti, kad pagerintumėte kvėpavimo kontrolę ir sumažintumėte knarkimą.
- Atlikite pratimus, kad sustiprintumėte raumenis burnoje, nosyje ir gerklėje, pavyzdžiui, garsinio kvėpavimo pratimus arba pratimus, skirtus gerklės raumenų tonusui pagerinti.
Paprasti gyvenimo būdo pokyčiai gali padėti sumažinti knarkimą ir pagerinti miego kokybę. Tačiau jei knarkimas yra lėtinis ir kelia nerimą, kreipkitės į savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėją, kad nustatytumėte priežastis ir tinkamą gydymą.
Knarkimo keliamos sveikatos problemos
Retkarčiais knarkimas dėl peršalimo ar gripo dažniausiai yra nekenksmingas. Tačiau labai garsus ar dažnas knarkimas gali būti miego apnėjos, kuri yra rimtas sutrikimas, požymis. Ilgalaikis knarkimas padidina sveikatos problemų riziką, įskaitant:
- Sumažėjęs deguonies kiekis kraujyje.
- Sunku susikaupti.
- Nuovargis (dienos metu jaučiamas didelis nuovargis).
- Širdies smūgis.
- Aukštas kraujo spaudimas.
- Insultas.
- 2 tipo cukrinis diabetas.
Kada turėčiau kreiptis į savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėją dėl knarkimo?
Knarkimas gali sukelti sveikatos problemų. Labai svarbu gauti įvertinimą ir pasikalbėti su savo paslaugų teikėju, kaip sustabdyti knarkimą. Turėtumėte kuo greičiau kreiptis į savo paslaugų teikėją, jei jaučiate, kad miegant negalite kvėpuoti arba esate labai pavargęs per dieną.
Jei jūsų vaikas knarkia, pasitarkite su vaiko sveikatos priežiūros paslaugų teikėju. Knarkiantys vaikai gali nepakankamai ramiai miegoti naktį. Miego trūkumas padidina vaikų elgesio problemų riziką. Nemiegantys vaikai dažniau jaučiasi pavargę arba jiems sunku susikaupti mokykloje.