Zofran vartojimas, dozavimas ir šalutinis poveikis

Sužinosite
Zofran slopina organizmo chemines medžiagas, kurios gali sukelti pykinimą ir vėmimą.
Šis vaistas naudojamas pykinimo ir vėmimo, kuriuos gali sukelti chirurginės operacijos, vėžio chemoterapija ar spindulinė terapija, profilaktikai ir gydymui.
Zofran taip pat gali būti naudojamas kitoms, šioje medicinos apžvalgoje nepaminėtoms indikacijoms.
Įspėjimai
Zofran negalima vartoti, jei vartojate apomorfiną (Apokyn).
Vaisto nevartokite, jei esate alergiškas ondansetronui ar panašiems vaistams – dolasetronui (Anzemet), granisetronui (Kytril) ar palonosetronui (Aloxi).
Zofran burnoje tirpstančiose tabletėse gali būti fenilalanino. Jei sergate fenilketonurija (PKU), informuokite gydytoją.
Sunkūs šalutiniai poveikiai gali būti: regėjimo neryškumas arba trumpalaikis regos praradimas (kelias minutes ar valandas), sulėtėjęs širdies ritmas, kvėpavimo sutrikimai, nerimas, sujaudinimas, drebulys, silpnumo jausmas, sumažėjęs arba visai išnykęs šlapinimasis. Nutraukite Zofran vartojimą ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei pasireiškia šie simptomai. Ondansetronas taip pat gali trumpam apsunkinti dėmesio koncentraciją, tad būkite atsargūs vairuodami ar dirbdami darbą, reikalaujantį budrumo.
Prieš vartojant šį vaistą
Zofran negalima vartoti, jeigu:
- vartojate apomorfiną (Apokyn);
- esate alergiškas ondansetronui ar panašiems vaistams (dolasetronui, granisetronui, palonosetronui).
Informuokite gydytoją, jei:
- sergate kepenų ligomis;
- yra elektrolitų pusiausvyros sutrikimas (pvz., žemas kalio ar magnio kiekis kraujyje);
- sergate širdies nepakankamumu, sulėtėjęs širdies ritmas;
- yra jūsų ar šeimos narių paveldimas ilgasis QT intervalas;
- turite virškinamojo trakto (skrandžio ar žarnyno) užsikimšimą.
Zofran greičiausiai nepakenks dar negimusiam kūdikiui, tačiau apie nėštumą būtina pranešti gydytojui.
Nėra įrodyta, ar ondansetronas patenka į motinos pieną ir gali pakenkti žindančiam kūdikiui. Pasitarkite su gydytoju, jei žindote vaiką.
Ondansetronas neskiriamas jaunesniems kaip 4 metų vaikams.
Zofran burnoje tirpstančiose tabletėse gali būti fenilalanino. Jei sergate fenilketonurija, būtinai informuokite gydytoją.
Kaip vartoti zofran?
Vartokite Zofran tik taip, kaip nurodė gydytojas. Laikykitės visų instrukcijų, nurodytų recepte. Negalima didinti ar mažinti dozės, taip pat nevartoti ilgiau, nei paskirta.
Zofran galima vartoti su maistu arba be jo.
Pirmoji dozė dažniausiai išgeriama prieš chirurginę operaciją, chemoterapiją ar spindulinę terapiją. Tiksliai laikykitės gydytojo paskirtos dozavimo schemos.
Įprastą tabletę nurykite užsigerdami stikline vandens.
Burnoje tirpstančių tablečių vartojimas (Zofran ODT):
- Tabletę laikykite lizdinėje pakuotėje tol, kol būsite pasiruošę ją vartoti. Atidarius pakuotę, nuimkite foliją (tabletės nespauskite per foliją, nes galite ją sulaužyti).
- Pašalinkite tabletę sausomis rankomis ir dėkite į burną.
- Tabletės nekramtykite ir negerkite iš karto, leiskite jai ištirpti burnoje.
- Pilnai ištirpstant tabletei, kelis kartus nurykite seiles.
Skiestą vaistą matuokite kartu su švirkštu, skirtu dozei, arba specialiu matavimo šaukštu ar puodeliu. Neturėdami matavimo prietaiso, jo paprašykite vaistinėje.
Vaistą laikykite kambario temperatūroje, apsaugotą nuo drėgmės, karščio ir šviesos. Skystą vaistą laikykite viršuje, vertikaliai.
Kas bus praleidus dozę?
Praleidus dozę, išgerkite ją kuo greičiau. Jei artėja laikas vartoti kitą dozę, praleiskite praleistąją. Negalima vartoti dvigubos dozės.
Ką daryti perdozavus?
Perdozavus nedelsiant kreipkitės pagalbos į skubiosios pagalbos tarnybas. Perdozavimo simptomai gali būti: staigus regos praradimas, stiprus užkietėjimas, galvos svaigimas, nualpimas.
Ko reikėtų vengti
Zofran gali paveikti dėmesio sugebėjimus ir reakcijas. Vairuokite ir dirbkite atsakingai tik įsitikinę, jog jaučiatės budrūs.
Zofran šalutinis poveikis
Skubiai kreipkitės į gydytoją, jei pasireiškia alerginės reakcijos požymiai: bėrimas, dilgėlinė, karščiavimas, drebulys, sunku kvėpuoti, veido, lūpų, liežuvio ar gerklės patinimas.
Praneškite gydytojui, jei pasireiškia:
- sunkus vidurių užkietėjimas, pilvo skausmas ar pūtimas;
- galvos skausmas kartu su krūtinės skausmu, stipriu galvos svaigimu, nualpimu, itin greitu ar stipriu širdies plakimu;
- gelta (oda ar akys pagelsta);
- neryškus matymas arba laikinas regėjimo praradimas;
- padidėjęs serotonino kiekis organizme – sujaudinimas, haliucinacijos, karščiavimas, greitas širdies ritmas, sustiprėję refleksai, pykinimas, vėmimas, viduriavimas, koordinacijos stoka, nualpimas.
Dažniausi Zofran šalutiniai poveikiai:
- viduriavimas arba užkietėjimas;
- galvos skausmas;
- mieguistumas;
- nuovargis.
Šių nepageidaujamų reiškinių sąrašas nėra baigtinis. Jeigu pasireiškė kitų simptomų, informuokite gydytoją.
Sąveika su kitais vaistais
Zofran gali sukelti rimtų širdies ritmo sutrikimų, ypač vartojant kartu su antibiotikais, antidepresantais, širdies ritmo vaistais, antipsichotikais bei vaistais nuo vėžio, maliarijos, ŽIV ar AIDS. Informuokite gydytoją apie visus šiuo metu vartojamus vaistus ir apie tuos, kuriuos pradėsite arba nutrauksite gydymo eigoje.
Vartojant ondansetroną kartu su tam tikrais kitais vaistais, gali padidėti serotonino kiekis organizme, sukeldamas vadinamąjį serotonino sindromą, kuris gali būti pavojingas gyvybei. Pasidalinkite informacija su gydytoju, jei vartojate:
- vaistų nuo depresijos;
- vaistų nuo psichikos sutrikimų;
- opioidinių (narkotinių) skausmą slopinančių vaistų;
- vaistų pykinimui ir vėmimui mažinti.
Sąveikų sąrašas nėra galutinis – apie visus vartojamus ir planuojamus vartoti nereceptinius, receptinius vaistus, vitaminus ar augalinius papildus informuokite sveikatos priežiūros specialistą.
Dažniausiai užduodami klausimai
Ar galima vartoti ondansetroną nėštumo metu?
Nors ondansetronas oficialiai nėra patvirtintas gydyti pykinimą ir vėmimą nėštumo metu, jis dažnai skiriamas – apie ketvirtadalis nėščiųjų vartoja šį vaistą tokiems simptomams mažinti. Tyrimų duomenimis, naudojant ondansetroną pirmoje nėštumo stadijoje, padidėja burnos plyšio (lūpos ar gomurio įgimto plyšio) defektų rizika 3 atvejais iš 10 000 moterų. Taip pat gali labai lengvai padidėti skilvelio pertvaros defekto rizika, tačiau nebuvo nustatyta padidėjusios kitų apsigimimų, persileidimų ar vaisiaus žūties rizikos.
Kiek laiko prieš valgį reikėtų vartoti ondansetroną?
Jei ondansetronas vartojamas dėl pykinimo, kuris pasireiškia su maistu, įprasta tabletė geriama pusvalandį ar valandą prieš valgį, o burnoje tirpstanti tabletė ar tirpstantis pleistras – 15 minučių prieš valgį. Esant nuolatiniam pykinimui, vaistas vartojamas reguliariai visos dienos metu, taip, kaip paskyrė gydytojas, su maistu arba be jo.
Kaip dažnai galima vartoti ondansetroną?
Pradžioje vaistą galima vartoti dažniau – pavyzdžiui, chemoterapijos sukelto pykinimo prevencijai išgerti 4 mg dozę, kitą dozę po 4 mg po 4 ir 8 valandų. Kitą dieną – tik kas 8 valandas (t. y. 3 kartus per parą). Dažnesnis vartojimas padidina šalutinio poveikio, tokio kaip užkietėjimas, galvos skausmas ar širdies nepageidaujamos reakcijos, riziką.
Kaip greitai veikia ondansetronas?
Geriamasis ondansetronas dažniausiai pradeda veikti per 30 minučių, nors pilnam poveikiui prireikia iki dviejų valandų. Vaistas dažniausiai geriamas prieš numatomą pykinimą sukeliančią procedūrą – chemoterapiją (30 min. prieš), operaciją (1 val. prieš), spindulinę terapiją (1–2 val. prieš). Gydytojas tiksliai nurodys vartojimo laiką ir dažnį.
Ar ondansetronas sukelia mieguistumą?
Taip, ondansetronas (Zofran) gali sukelti mieguistumą arba nuovargį. Po operacijų vartojant ondansetrono injekcijas, mieguistumas pasireiškė 8 procentams pacientų, lyginant su 7 procentais, gavusių placebo. Geriamąja forma naudojant nuo chemoterapijos sukelto pykinimo, bendras silpnumas ir nuovargis buvo pastebėtas 13 procentų žmonių (2 procentai vartojo placebo).