Kokia yra normali kūno temperatūra?

0
969
Kokia yra normali kūno temperatūra?

Kas yra „normali“ žmogaus kūno temperatūra? Į šį klausimą yra šiek tiek sunkiau atsakyti, nei jūs manote. Daugelis žmonių tikriausiai užaugo, kai buvo pasakyta, kad normali kūno temperatūra yra 37 laipsniai. Šis plačiai priimtas skaičius kilo iš tyrimo, atlikto 1800-ųjų viduryje .Tačiau naujesni tyrimai rodo, kad vidutinis žmogus šiandien bėga šiek tiek vėsiau – kažkur tarp 36,4C ir 36,6C.

Kaip pasikeitė normali temperatūra

Pagal naujuosius duomenis, matoma, kad per pastaruosius šimtą metų, kūno temperatūra sumažėjo. Viename tyrime, kuris buvo atliekamas 1862 metais, buvo nustatytas pastovus mažėjimas, net atliekant ir skirtingus matavimo metodus. Pagal naujuosius tyrimo rezultatus, buvo parodyta, kad normali suaugusio žmogaus, kūno temperatūra yra 36.5 . Pagal tyrimus galime pastebėti, kad šiais laikais, žmonių kūnai yra šaltesni, nei ankščiau. Dabartiniai gydytojai, jau atpažįsta temperatūros skirtumus. Vienas JAV daktaras sakė, kad normali suaugusio žmogaus temperatūra gali būti nuo 36,1 ir siekti 37,2.

Kas įtakoja kūno temperatūrą?

Pagal vieną gydytoją, buvo teigiama, kad kūno temperatūros diapnozui, gali turėti daug įtakos, skirtingi veiksniai. Tarkime reikia žiūrėti ar kūno temperatūra kinta per vieną dieną? Dažniausiai temperatūra pakinta dienos pabaigoje. O lempti gali net ir jūsų nešiojami drabužiai. Kokio sunkumo drabužius jūs nešiojate, kokį fizinį krūvį turėjote tą dieną, koks buvo oras lauke, kokį maistą vartojote. Moterims menstruacijos ciklas, tarkime po ovuliacijos gali padidinti temperatūrą, net 1 laipsniu arba daugiau.

Kodėl organizme atsiranda karščiavimas

Kai jūs sergate, tuomet jūsų kūne yra infekcija, o organizmas bando su ja kovoti, tuomet ir pakyla kūno temperatūra. Karščiavimas yra uždegiminis atsakas – uždegiminiai baltymai, vadinami citokinais, sukelia smegenų pagumburio veiklą, kad padidintų kūno temperatūrą. Tačiau karščiavimas nėra infekcijos sinonimas, kadangi jį gali sukelti, bet koks uždegiminis atsakas. Štai kodėl kai kurios autoimuninės ligos, sukeliančios uždegimą, kartais sukelia ir karščiavimą.

Jums taip pat gali sukelti karščiavimą:

  • Virusai, tokie kaip COVID-19
  • Bakterinės infekcijos, tarkime šlapimo intakų infekcijos
  • Autoimuninės ligos, tokios kaip reumatoidinis artritas ir vilkligė
  • Kai kurios vėžio formos
  • Vaistai arba naujosios vakcinos

Kas yra laikoma karščiavimu?

Standartinis karščiavimas yra laikomas, kai jūsų kūno temperatūra yra 38 laipsniai. Ligų kontrolės ir prevencijos centrai pažymi, kad šis skaičius gali būti ne visiems vienodas ir kad karščiavimas iš tikrųjų reiškia, kad žmogaus temperatūra yra žemesnė. Kai kurie tyrimai rodo, kad karščiavimo slenkstis iš tikrųjų turėtų būti žemesnis; Jungtinių Valstijų nacionalinė medicinos biblioteka teigia, kad suaugęs žmogus tikriausiai karščiuoja, kai temperatūra yra nuo 37,2 C iki 37,5 C laipsnių ar aukštesnė.

Jei neturite termometro prie savęs, galvojate kaip galite sužinoti ar karščiuojate? Jūs galite pradėti jausti šilumos jausmą, parausti arba pradeda krėsti šaltis. O jei naudojate termometrą, kiekvieną dieną matuojate savo temperatūrą, tuomet galite pasimatuoti ir pamatyti ar ji pakito.

Kokia yra normali kūno temperatūra?

Kokia yra normali kūno temperatūra?

Kaip matuoti temperatūrą?

Nuėję į vaistinę, galite pamatyti labai daug skirtingų termometrų. Kiekvienas iš jų turi daug privalumų ir žinoma trukumų.

  • Termometrai po liežuviu – pasimatuoti temperatūrą užtrunka kelias minutes, tačiau jei nesenai valgėte ar gėrėte, gali pakisti skaičiai, tačiau rodmenys būs gan tikslūs.
  • Pažastų termometras – šis matavimo būdas, taip pat pareikalaus kelių minučių. Tačiau rodmenys nebus tokie tikslūs.
  • Kaktos termometrai – yra greiti ir labai paprasti, tačiau jie yra brangūs ir dažnai sukelia klaidų, kaip ir ausų termometrai, nes temperatūrą gali paveikti, net ausų siera.

Jūs galite pasirinkti norimą termometrą pagal savo pageidavimus, tačiau dauguma daktarų rekomenduoja pereiti prie skaitmeninių formatų. Skaitmeniniai termometrai yra patys tiksliausi ir greičiausi, bet jie yra brangūs.  Jei negalite sau leisti skaitmeninio termometro, tuomet siūloma įsigyti įprastą burnos termometrą.

Kada skambinti daktarui?

Karščiavimas, tai nėra skubi priežastis , kad skambinti savo daktarui. Karščiuoti nėra pavojinga, kol nepasiekiama 41 laipsnio temperatūra.

Siūloma apsilankyti pas gydytojus, kai:

  • Jūsų temperatūra yra 39,4 C arba aukštesnė
  • Karščiuojate daugiau nei tris dienas
  • Jei karščiavimo metu pasireiškė simptomai: gerklės patinimas, galvos skausmas, vėmimas, krūtinės skausmas, sustingęs kaklas arba prasidėjo bėrimas.

Straipsnis išverstas iš anglų kalbos: https://www.keckmedicine.org/what-is-a-normal-body-temperature/

Daugiau naudingų straipsnių rasite : sveikaakis.lt portale

Komentarų sekcija išjungta.