Galvą skauda

0
183

Vienu iš dažniausių sveikatos problemų visame pasaulyje yra galvos skausmas. Šie skausmingi simptomai dažnai yra neteisingai suprantami.

Kadangi skausmas yra asmeniškas pojūtis, žmonėms, kurie neturi galvos skausmo, sunku suprasti skausmo stiprumą ir sunkumą. Be to, galvos skausmas dažnai laikomas kažkuo negatyviu, tačiau galvos skausmas, ypač migrenos priepuoliai, labai sumažina gyvenimo kokybę, gali trukdyti darbe ir kitose veiklose, taip pat paveikti nuotaiką. Migrena yra dažniausiai pasitaikantis smegenų sutrikimas.

Kas yra galvos skausmas?

Galvos skausmas atsiranda, kai nežinomi mechanizmai suaktyvina nervus jūsų kūne, kurie siunčia skausmo signalus į smegenis. Įvairios priežastys gali aktyvuoti šį mechanizmą, tokias kaip stresas, miego trūkumas, alkis, alkoholis, kompiuterio ekranai ir dantų griežimas.

Galvos skausmas gali būti atskira sveikatos problema arba gali būti simptomas kažkokios kitos būklės, tokių kaip dehidratacija, vaistų šalutinis poveikis, per didelis vaistų vartojimas, aukštas kraujospūdis, sinusų užgulimas ar navikas.

Migrena nėra tiesiog galvos skausmo tipas. Tai neurologinė liga, sukelianti pasikartojančius ir varginančius galvos skausmus, kartu su kitais simptomais, tokiais kaip pykinimas ir jautrumas šviesai ir (arba) garsui. Kiekvienas migrenos epizodas gali trukti kelias savaites.

Kaip atsikratyti galvos skausmo?

Dažniausias galvos skausmo tipas yra įtampos galvos skausmas, kuris gali būti sukeltas fizinio ir emocinio streso, nerimo ar galvos traumos. Įtampos galvos skausmus paprastai gydo acetaminofenas (Tylenol) ar ibuprofenas (Advil).

Kai kuriems žmonėms gali reikėti stipresnių vaistų, tokių kaip Excedrin migrena ar kiti nereceptiniai vaistai, kurių sudėtyje yra kofeino, o kartais yra ir receptiniai vaistai.

Daugelis žmonių gali patirti palengvėjimą, pasitelkę masažą, akupunktūrą ir valgydami sveikesnį, šviežią maistą.

Kada turėčiau kreiptis į gydytoją dėl galvos skausmo?

Jeigu galvos skausmas nepalengvėja per tris dienas, naudojant bet kuriuos iš minėtų būdų, rekomenduojama kreiptis į gydytoją. Tai gali būti signalas, kad vyksta kažkas daugiau, nei tik galvos skausmas.

Kas yra migrena?

Migrena yra neurologinė liga, kuri sukelia įvairius simptomus, įskaitant stiprų galvos skausmą. Migrenos priepuoliai įvyksta, kai nervai kraujagyslėse ir aplink jas tampa aktyvesni ir siunčia skausmo signalus į smegenis.

Pagrindiniai migrenos simptomai yra stiprus ir pulsuojantis galvos skausmas, paprastai vienoje galvos pusėje, kartu su šiais simptomais:

  • jautrumas šviesai ir (arba) garsui
  • neryškus matymas
  • galvos svaigimas
  • skrandžio sutrikimai, įskaitant pykinimą, vėmimą ir apetito praradimą.

Migrenos fazės

Migrena susideda iš keturių fazių, tačiau ne visi migrenos priepuoliai būtinai pasireiškia visomis fazėmis, ir kiekvienas priepuolis gali skirtis. Kai kuriems žmonėms gali pasireikšti simptomai, kurių yra keliose fazėse.

  • Išankstinis stebėjimas: ši fazė gali prasidėti net septynias dienas iki galvos skausmo atsiradimo. Požymiai gali būti potraukis, dirglumas ir nuovargis.
  • Aura: apie 17% migrenos priepuolių lydi aura. Dažniausiai pasireiškia regos sutrikimai, kartu su silpnumu. Aura gali trukti iki 60 minučių prieš galvos skausmo atsiradimą.
  • Galvos skausmas: tai yra trečioji fazė, kurią dauguma žmonių sieja su migrena, ir gali apimti pykinimą, vėmimą ir norą atsigulti. Skausmas gali trukti bent keturias valandas, o kuo ilgiau laukiama gydymo, tuo ilgiau priepuolis gali trukti.
  • Postdromas: po galvos skausmo gali likti simptomai, tokius kaip sumišimas arba “smegenų migla”, panašia į pagirias.

Visas migrenos priepuolio procesas gali trukti savaites.

Per pastarąjį dešimtmetį, kai buvo daugiau sužinota apie migrenos biochemiją, atsirado naujų vaistų migrenos gydymui ir profilaktikai. Dauguma vaistų skirti sumažinti CGRP – kalcitonino genu susijusio peptido – kiekį, kuris gali paveikti skausmo pojūtį smegenyse ir nervų sistemoje. Pasitarkite su savo gydytoju, ar tai gali būti tinkamas gydymas jums.

Komentarų sekcija išjungta.