Kodėl per vidinę įtampą skauda pakaušį

Sužinosite
Galvos skausmai – dažnas šiuolaikinio žmogaus palydovas. Viena iš ypač dažnai pasitaikančių vietų, kurioje jaučiamas skausmas, yra pakaušis. Dažnai žmonės pastebi, kad pakaušio skausmas sustiprėja esant emocinei arba vidinei įtampai. Kodėl taip nutinka? Ar tai rimtos ligos požymis, o gal tiesiog natūrali organizmo reakcija į stresą? Šis straipsnis padės suprasti, kaip vidinė įtampa susijusi su skausmais pakaušyje, ir pasiūlys veiksmingų būdų šiems skausmams mažinti.
Kaip stresas veikia kūną?
Stresinėse situacijose organizmas aktyvuoja „kovok arba bėk“ (angl. fight or flight) reakciją. Padidėja adrenalino ir kortizolio – streso hormonų – koncentracija kraujyje. Kūnas ruošiasi galimai grėsmei: širdis plaka stipriau, kvėpavimas padažnėja, raumenys įsitempia. Ši įtampa dažnai paveikia galvos, kaklo ir pečių raumenis. Dėl to per ilgą laiką vystosi vadinamieji įtampos tipo galvos skausmai, kurie dažnai jaučiami kaip maudimas, spaudimas ar sunkumas pakaušio srityje.
Raumenų įtampa ir kraujotakos pokyčiai
Viena pagrindinių pakaušio skausmų priežasčių esant vidinei įtampai – kaklo ir pakaušio raumenų įtempimas. Dėl nuolatinio streso šie raumenys neatsipalaiduoja visiškai net ir ilsintis. Ilgainiui sumažėja regione esančių kraujagyslių kraujotaka, į raumenis prastėja deguonies ir maistinių medžiagų tiekimas. Toks uždaras ratas palaiko ar net stiprina galvos skausmą. Tyrimai rodo, kad įtampos tipo galvos skausmai yra dažniausia galvos skausmų forma pasaulyje ir dažnai atsiranda būtent dėl emocinių veiksnių.
Nervų sistemos reakcija
Stresas ir įtampa tiesiogiai veikia centrinę nervų sistemą. Kai protas neramus ar žmogus išgyvena ilgalaikį nerimą, nervų impulsai siunčiami į įvairius galvos raumenis ir kraujagysles, skatinant juos „būti pasiruošusius“. Dažniausiai ši įtampa nusėda kaklo priekyje, sprande ir pakaušyje – srityse, kurios fiziologiškai jautriausios stresiniam atsakui. Tokia būsena gali išlikti net tada, kai tiesioginio streso stimulo jau nėra, ir sukelti nuolatinį ar pasikartojantį pakaušio skausmą.
Kas dažniausiai provokuoja pakaušio skausmą?
- Ilgalaikis emocinis stresas. Nuolatinis nerimas, įtampa darbe ar šeimoje „kūnija“si į fizinius simptomus, dažniausiai – galvos, pečių ir pakaušio srityje.
- Neteisinga laikysena. Sėdimas darbas ar ilgos valandos prie kompiuterio skatina pečių ir kaklo raumenų pertempimą, o vidinė įtampa šį efektą sustiprina.
- Miego trūkumas. Nepakankamas poilsis didina organizmo jautrumą stresui bei mažina audinių atsparumą skausmui.
- Lėtinis pervargimas. Emocinė ir fizinė perkrova formuoja nuolatinę raumenų įtampą, ypač galvos gale.
Kaip atpažinti įtampos tipo galvos skausmą?
Įtampos tipo galvos skausmas paprastai pasireiškia kaip nuolatinis, nestiprus ar vidutinio stiprumo spaudimas ar maudimas pakaušyje, kuris gali plisti į sprandą ar viršutinę galvos dalį. Skirtingai nei migrena, jis dažniausiai nėra pulsuojantis, retai lydimas pykinimo ar jautrumo šviesai. Dažniausiai pasireiškia dienos pabaigoje, po įtemptos darbo dienos ar emocinės įtampos laikotarpio.
Kokios dar priežastys gali sukelti pakaušio skausmą?
Nors įtampa ir stresas yra pagrindinės priežastys, pakaušio skausmai gali atsirasti dėl kitų organizmo sutrikimų ar pakitimų:
- Kaklo stuburo degeneraciniai pokyčiai (osteochondrozė, artritas),
- Kraujospūdžio svyravimai, ypač padidėjęs kraujospūdis,
- Traumos ar raumenų ištempimai,
- Migrena, nors dažniau migreniniai skausmai apima vieną ar abi galvos puses,
- Regėjimo sutrikimai, verčiantys nuolat įtempti kaklą ir akis.
Kiekvienu atveju svarbu atkreipti dėmesį į papildomus simptomus – pvz., tirpimą, regos pokyčius, pykinimą, labai stiprų naują skausmą. Tai gali būti rimtesnės būklės ar ligos požymis ir reikalauti gydytojo konsultacijos.
Mitai ir tikrovė apie pakaušio skausmus
- Mitas: Galvos skausmas pakaušyje – rimtos ligos ženklas.
Tiesa: Daugeliu atveju pakaušio skausmus sukelia įtampos tipo galvos skausmas, o ne rimta neurologinė liga. Tačiau jei skausmas itin stiprus, netikėtas ar nuolat kartojasi – būtina pasitarti su gydytoju. - Mitas: Pakaušio skausmas praeis savaime, jei ignoruosime stresą.
Tiesa: Ilgalaikis nevaldomas stresas tik stiprina raumenų įtampą ir skausmus, todėl svarbu ieškoti būdų, kaip valdyti įtampą ir saugoti savo fizinę sveikatą. - Mitas: Skausmas pakaušyje kyla tik dėl raumenų pertempimo.
Tiesa: Skausmą dažniausiai sukelia įvairių faktorių visuma: emocinė įtampa, fizinė laikysena, kraujotakos pokyčiai, net miegas ar dietos ypatumai.
Kaip sau padėti?
Kasdienė prevencija
- Mokykitės atsipalaiduoti. Reguliarūs kvėpavimo, meditacijos ar sąmoningo dėmesingumo (angl. mindfulness) pratimai gali sumažinti vidinę įtampą ir jos poveikį raumenims.
- Laikysenos stebėjimas. Dirbdami sėdimą darbą, reguliariai darykite pertraukas, tempimo pratimus, keiskite kūno padėtį.
- Fizinė veikla. Judėjimas gerina kraujotaką, mažina raumenų pertemimą, padeda atsipalaiduoti.
- Pakankamas miegas. Laiku eikite miegoti, pulsuokite bent 7–8 valandas per parą, stenkitės miegoti ergonomiškai patogioje lovoje.
- Subalansuota mityba. Venkite perteklinio kofeino, valgykite reguliariai – taip sumažinsite organizmo jautrumą išoriniams dirgikliams.
Kada kreiptis pagalbos?
Jei pakaušio skausmas stiprus, nuolatinis, lydimas kitų simptomų (pykinimo, regos sutrikimų, pusiausvyros praradimo ar galūnių silpnumo), jei skauda pirmą kartą gyvenime ar jei skausmas atsirado po traumos – būtina neatidėlioti vizito pas gydytoją.
Apibendrinimas
Pervargimo ar emocinės įtampos metu atsirandantis skausmas pakaušyje – labai dažnas reiškinys, dažniausiai susijęs su raumenų įtampa, kraujotakos pakitimais ir nervų sistemos reakcija į stresą. Tai nėra pavojinga, tačiau ignoruojamas ar nuolat pasikartojantis skausmas gali bloginti gyvenimo kokybę. Svarbiausia – laiku atpažinti simptomų ryšį su stresu ir imtis paprastų, bet veiksmingų priemonių įtampai mažinti bei skausmui kontroliuoti. Jei kyla abejonių dėl skausmo kilmės ar pobūdžio, visuomet pasitarkite su gydytoju – taip užtikrinsite savo saugumą ir sveikatą.