Kodėl sunkiai galvodami galite jaustis pavargę?

0
185

Fizinis darbas gali versti mus jaustis fiziškai pavargusiais, tačiau ar protinis darbas gali turėti tokį patį poveikį?

Nors mąstymas nereikalauja fizinio darbo, tačiau moksliniai tyrimai įrodė, kad sunkiai mąstydami galime jaustis pavargę.

Mokslininkų komanda teigia, kad kai intensyvus pažintinis darbas užsitęsia kelias valandas, smegenų dalyje, vadinamoje prefrontaline žieve, kaupiasi potencialiai toksiški šalutiniai produktai.

Dėl veikia kognityvaus nuovargio, žmonės dažniausiai priima sprendimus, kuriems nereikia pastangų ir laiko.

Nuovargis nėra iliuzija

Kai kurios teorijos teigia, kad nuovargis yra tik iliuzija, kurią sukuria žmogaus smegenys, kad nutrauktumėme savo darbus ir imtumėmės džiuginančios veiklos.

Tačiau kitos teorijos teigia, kad kognityvinis darbas sukelia tikrą funkcinį pakitimą – kenksmingų medžiagų kaupimąsi. Taigi, nuovargis gali simbolizuoti, kad laikas padaryti pertrauką, kad išsaugotumėte smegenų vientisumą.

Kodėl galvojimas verčia jaustis pavargusiems?

Mokslininkai galvoja, kad tai yra susiję su smegenų poreikiu perdirbti potencialiai toksiškas medžiagas, kurios atsiranda dėl nervų veiklos.

Buvo atliekamas tyrimas su dviejų žmonių grupėmis :

  1. Asmenys kuriems reikėjo sunkiai mąstyti.
  2. Asmenys kuriems buvo pateikiamos lengvesnės užduotys.

Toks tyrimas buvo atliekamas, kad surinktų pakankamai duomenų apie nuovargį dėl mąstymo.

Asmenys kurie turėjo sunkiau mąstyti, jie patyrė nuovargio požymius ir sumažėjo vyzdžių išsiplėtimas. Žmonės kuriems buvo taikomos lengvesnės užduotys, neturėjo jokio nuovargio.

Sunkiau mąstantys žmonės turėjo didesnį kiekį smegenų prefrontalinės žievės sinapsėse.

Glutamato kaupimosi tolesnis prefrontalinės žievės aktyvinimas yra brangesnis, todėl po psichiškai sunkios darbo dienos kognityvinė kontrolė yra sunkesnė. tyrimai įrodo, kad mąstymas tikrai mus vargina!

Kaip galima kovoti su smegenų nuovargiu?

Kol kas dar nėra paprasto sprendimo, kuris padėtų kovoti su psichiniu nuovargiu. Tačiau rekomenduojama ilgiau ilsėtis ir tinkamai miegoti. Yra įrodymai, kad glutamatas pasišalina iš sinapsių miego metu.

 

Komentarų sekcija išjungta.