Kaip išvengti širdies ligų ir pagerinti sveikatą

0
7
Kaip išvengti širdies ligų ir pagerinti sveikatą

Sveika širdis yra neatsiejama nuo bendros žmogaus sveikatos. Širdies ligos yra viena dažniausiai diagnozuojamų lėtinių ligų pasaulyje. Nepaisant didelių medicinos pasiekimų, širdies ir kraujagyslių ligos vis dar išlieka viena pagrindinių mirties priežasčių. Šiame straipsnyje apžvelgsime pagrindinius širdies ligų simptomus, prevencines priemones, galimus gydymo būdus bei gyvenimo būdo pokyčius, kurie gali padėti sumažinti riziką susirgti širdies ligomis.

Širdies ligų simptomai

Širdies ligos gali pasireikšti daugybe įvairių simptomų, kurių daugelis yra bendri ir gali bei pasireikšti kitoms sveikatos problemoms. Svarbu žinoti šiuos simptomus, kad galėtumėte laiku atpažinti galimą pavojų sveikatai.

  • Skausmas krūtinėje – tai vienas dažniausių širdies ligų požymių. Dažnai apibūdinamas kaip spaudimas, sunkumas arba deginimas centre arba kairėje krūtinės pusėje.
  • Dusulys – dažniausiai pasireiškia fizinės veiklos metu ar po jos. Kai kuriems žmonėms dusulys gali pasireikšti net ir ramybės metu.
  • Nuovargis – nuolatinis ar intensyvus nuovargis gali būti širdies nepakankamumo arba kitos širdies ligos simptomas.
  • Svaigulys ar alpimas – staiga atsirandantis galvos svaigimas ar alpimas taip pat gali reikšti širdies funkcijos sutrikimus.
  • Patinimas – skysčių kaupimasis gali pasireikšti patinimu kojose, pilve ar net plaučiuose, esant širdies nepakankamumui.

Pagrindinės širdies ligų priežastys

Širdies ligas paprastai sukelia daugelio veiksnių kombinacija. Kai kuriais atvejais priežastys gali būti paveldimos, tačiau dažniausiai jos susijusios su gyvenimo būdu.

Paveldimumas

Tyrimai rodo, kad jei Jūsų šeimoje yra širdies ligomis sergančių žmonių, Jūs taip pat galite turėti didesnę riziką susirgti šiomis ligomis. Paveldimumas yra svarbus veiksnys, tačiau jį galima valdyti per sveikos gyvensenos įpročius.

Netinkama mityba

Didele rizika priklauso žmogaus mitybos įpročiai. Daug sočiaisiais riebalais, trans-riebalais, druska ir cukrumi praturtinta dieta gali padidinti širdies ligų riziką.

Fizinis neaktyvumas

Fizinio aktyvumo stoka yra dar vienas rizikos veiksnys. Reguliarios fizinės veiklos trūkumas sukelia antsvorį, nutukimą ir gali prisidėti prie įvairių širdies sutrikimų vystymosi.

Rūkymas ir alkoholio vartojimas

Rūkymas bei per didelis alkoholio vartojimas yra susiję su padidėjusia kraujo spaudimo, arterijų uždegimo ir širdies ritmo sutrikimų rizika.

Stresas

Ilgalaikis stresas ir depresija gali neigiamai paveikti širdies sveikatą, nes dažniai sukelia kraujo spaudimo padidėjimą ir gali skatinti nesveikus įpročius, kaip persivalgymą ar rūkymą.

Prevencinės priemonės

Siekiant sumažinti širdies ligų riziką, labai svarbu laikytis tam tikrų prevencinių priemonių. Daugelis iš šių priemonių yra susijusios su gyvenimo būdo pokyčiais.

Subalansuota mityba

Rinkitės dietą, kurioje yra daug vaisių, daržovių, grūdų, mažo sočiųjų riebalų ir cukraus turinčių produktų. Omega-3 riebalų rūgštys, esančios žuvyje, riešutuose ir sėklose, yra ypač naudingos širdžiai.

Reguliarus fizinis aktyvumas

Mažiausiai 150 minučių vidutinio intensyvumo fizinės veiklos per savaitę gali ženkliai sumažinti širdies ligų riziką. Tai gali būti pasivaikščiojimas, bėgimas, plaukimas ar važinėjimas dviračiu.

Rūkymo atsisakymas

Metus rūkyti, Jūsų širdies ligų rizika mažėja žymiai. Rūkymo nutraukimas teigiamai veikia organizmą iš karto, mažindamas širdies problemų atsiradimo riziką.

Saikingas alkoholio vartojimas

Saikingas alkoholio vartojimas kartais gali turėti teigiamą poveikį širdžiai, tačiau piktnaudžiavimas gali didinti riziką. Gera taisyklė yra neviršyti vieno gėrimų per dieną moterims ir dviejų vyrams.

Streso valdymas

Mokykitės valdyti stresą per meditaciją, jogą ar kitas atsipalaidavimo technikas. Svečiai nustatykite kasdienę rutiną ir pasirūpinkite pakankamu poilsiu.

Gydymo būdai

Gydymas priklauso nuo konkrečių diagnostuotos širdies ligos simptomų ir fazės. Tai gali būti medikamentai, fizinė terapija ar chirurginės procedūros.

Medikamentai

Gydytojas gali paskirti vaistus kraujo spaudimui sumažinti, cholesterolio lygiui reguliuoti ar kraujo krešuliams išvengti. Labai svarbu reguliariai išgerti vaistus pagal nustatytą dozavimą.

Invazinės procedūros

Kai kuriems pacientams gali būti reikalingos invazinės procedūros, tokios kaip angioplastika ar stentų įvedimas arterijose, padedant sumažinti arterijų susiaurėjimą ar užblokavimą.

Širdies operacijos

Esant rimtoms širdies ligoms gali prireikti kompleksinės širdies operacijos, tokios kaip šuntavimo operacija, aorotos vožtuvų remontas ar protezavimas.

Gyvenimo būdo keitimas

Širdies ligos išgydymas reikalauja ilgalaikių gyvenimo būdo pokyčių, įskaitant mitybos, fizinės veiklos ir streso valdymą. Efektyvus gydymas dažnai reiškia ir sveiką gyvenimo būdą.

Reziumuojant, širdies ligos yra rimta sveikatos problema, tačiau jų galima išvengti arba jas efektyviai valdyti pasitelkus sveiką gyvenimo būdą ir medicinines priemones. Laiku atkreipus dėmesį į simptomus ir atlikus reikiamus pokyčius, galima reikšmingai pagerinti savo širdies sveikatą ir išvengti daugelio rimtų komplikacijų.

Komentarų sekcija išjungta.