Kas nutinka kai prarandama sąmonė?

0
427
Kas nutinka kai prarandama sąmonė

Televizijoje arba internete tikriausiai esate matę kovos menus, kuriuose žmonės gauna stiprius smūgius ir krenta ant žemės prarasdami sąmonę. Nokautavimo smūgis yra smegenų sužalojimas arba sukrėtimas.

Ką reiškia būti be sąmonės?

Kiekvieno žmogaus smegenys yra sudėtos trijų didelių dalių. Tai yra dešinysis pusrutulis, kairysis pusrutulis ir smegenų kamienas apačioje. Sąmonė prarandama kai abu pusrutuliai yra išjungiami vienu metu. Kai vienas pusrutulis yra išjungiamas, tuomet kitas gali atsilaisvinti, dėl to galite prarasti sąmonę. Taip pat smegenų veiklą gali paveikti keli skirtingi faktoriai kaip deguonies nutrukimas kurioje nors dalyje arba sprogsta kraujagyslė. Taip pat sąmonę galima prarasti ir nuo stipraus smūgio.

Smegenys yra panašios į gėlę, kadangi smegenų stiebas jungia du pusrutulius su likusia nervų sistema. Kuomet galva yra smarkiai judinama, tuomet ir smegenys juda kaukolėje. Sunkiausia smegenų dalis daro didelį spaudimą smegenų kamienui, kuris smūgio metu gali pasisukti ir traukti, nes likusi smegenų dalis pajuda iš savo vietos. Dėl šio sukimosi, smegenų grandinė gali nutrukti ir susisukti, o tuomet išjungiama smegenų dalis. Kuomet paveikiama smegenų kamieno dalis, žmogus atsijungia.

Kuo skiriasi nokautas nuo smegenų sukrėtimo?

Jie yra labai panašūs, tačiau skirtingi. Pagal tyrimus 90 procentų diagnozuotų smegenų sukrėtimų nėra susiję su sąmonės praradimu. Per stiprų smūgį žmogaus smegenys susisuka, o grandinė tuomet nutrūksta, o dėl patirtos žalos smegenys patenka į krizę. Smegenų sukrėtimas dažniausiai sukelia regos sutrikimus, dezorientaciją, atminties praradimą, galvos skausmą , pusiausvyros sutrikimus ir dar daugybę kitų negalavimų, nes sutrinka grandinė, kuri atsakingas už šias funkcijas.

Kokios pasekmės kai sąmonės netenkama ilgesniam laikui?

Viskas priklauso nuo sužalojimo sunkumų. Jeigu buvote praradę sąmonę vos kelioms minutėms, tuomet tikėtina, kad atsigausite per kelis mėnesius. Tačiau kai smegenys gauna rimtesnių pažeidimų, tuomet sąmonės galite netekti kelias dienas arba net ilgiau nei kelias savaites. Jeigu smegenyse yra vidinis kraujavimas arba koks nors patinimas, tuomet gali prireikti operacijos, kad būtų sumažintas spaudimas smegenims. Nuo rimtesnių sužalojimų gali atsirasti atminties praradimas, paralyžius, traukuliai ir elgesio pokyčiai. Tačiau tokiais atvejais sąmonės netekimas yra sužalojimo simptomas, o ne ilgalaikio deficito priežastis.

Ką daryti jei prarandama sąmonė?

Jeigu sąmonę praradote trumpiau nei vienai minutei, tuomet galite greitai išgyti ir užteks apsilankyti pas sveikatos priežiūros gydytoją, kuris nustatytų ar nėra kokių nors pavojų. Jei sąmonę praradote ilgiau nei vienai minutei, tuomet simptomai išliks ilgesniam laikui ir reikės jus nuvežti į greitosios pagalbos skyrių, kuris tikrins ar nėra rimtesnių galvos smegenų sužalojimų. Taip pat gydytojai privalo patikrinti ar nėra vidinio kraujavimo arba mėlynių, kurios gali sukelti rimtų problemų.

Ką sporto žiniasklaida ir visuomenė daro neteisingai dėl sąmonės netekimo ar kitų galvos traumų?

Problema, kad žmonės blogai supranta smegenų sukrėtimus ir sąmonės praradimus, kadangi jie prieštarauja požiūriui. Joks sportininkas negali užsigrūdinti nuo stiprių smūgiu, kadangi tai rimti sužalojimai, kurios turi spręsti gydytojai arba kiti specialistai, kad išvengti ilgalaikės žalos. Juk kiekvienas tėvas žiūrintis savo vaiko kontaktinį sportą nervuojasi dėl galimų sužalojimų. Sportininkams, jauniems ir seniems, galvos traumų riziką gali sumažinti daugybė veiksnių, įskaitant išmanančius trenerius, taisyklių, skirtų riboti žaidėjų riziką, vykdymą ir net tik įsitikinimą, kad įranga yra geros formos ir tinkamai priglunda. . Šios atsargumo priemonės gali užkirsti kelią daugybei žalos, todėl rizika turėtų būti suderinta su bet kokios sporto ar fizinės veiklos teikiama nauda.

Komentarų sekcija išjungta.