Ar nutukimas yra liga? Atsako chirurgas Nerijus Kaselis

0
302
Nerijus Kaselis

Šiais laikais yra labai daug kalbama apie nutukimą ir jo keliamas problemas žmogaus sveikatai. Net nereikia kalbėti apie estetinius niuansus, kadangi jie yra smulkmena, nesvarbus palyginus su to – kokiomis ligomis žmogus gali susirgti tik dėl to, kad jo KMI yra didesnis nei  normalus. Tai ir širdies ligos, žinoma, taip pat ir kraujotakos problemos, dažnai atsiranda sąnarių skausmais ir t.t. O kur dar psichologinis barjeras, kuris dažnai kyla dėl nepatikėjimo savimi.

Viena iš šiuo metu labiausiai vertinamų svorio metimo galimybių yra skrandžio mažinimas. Tai yra greitas ir PATOGUS svorio metimo būdas. Žmogus mažiau jus alkį, tad natūraliai – suvalgys taip pat kur kas mažiau.

Skrandžio mažinimas gydo?

„Nutukimą mažinančios operacijos mažina ir tikimybę susirgti širdies bei kraujagyslių ligomis. Tokią išvadą padarė Švedijos mokslininkai, beveik 15 metų stebėję pacientus po nutukimą mažinančių operacijų. Tai yra pirmieji objektyvūs duomenys, parodantys svorio mažinimo operacijų naudą širdies ir kraujagyslių sistemai, pasaulyje.

Iki šiol epidemiologinės studijos nepatvirtino mirtingumo sumažėjimo po tokių operacijų. Tačiau 2007 metais paskelbtas švedų klinikinis tyrimas SOS, kuriame dalyvavo daugiau kaip 4 tūkst. pacientų, parodė, kad vis dėlto po nutukimą mažinančių operacijų mirtingumas mažėja.

Ekspertai, komentuodami naujausius švedų duomenis, pažymi, kad nors ir operuotų pacientų grupėje mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų sumažėjo, absoliutūs skaičiai nebuvo labai įspūdingi.

Po 10,9 metų stebėjimo operuotų pacientų grupėje mirtingumas nuo visų priežasčių buvo 5 proc., o neoperuotų pacientų – 6,3 proc.

Po 14,7 metų miokardo infarktu ar insultu operuotų grupėje sirgo 199 pacientai iš 2010, o neoperuotų grupėje – 234 iš 2037.

Ar tinka žmogui nutukimą mažinanti operacija, sprendžia gydytojai, įvertinus jo sveikatos būklę. Operacija neatliekama, jei operuota širdis ir ji gali neatlaikyti narkozės, jei žmogus serga kepenų ciroze ir pan“.

Plačiau apie šį tyrimą galima rasti informaciją www.gastroklinika.lt puslapyje.

Skrandžio mažinimas: D. U. K.

  1. Kada atliekama operacija?

Jeigu norite, kad operacija tikrai būtų atlikta – turite atitikti tam tikrus kelis kriterijus. Pirmiausia tai KMI, kuris yra didesnis nei 35 ir paskui sveikatos rodikliai, kurie yra detaliai analizuojami.

  1. Ką bus galima valgyti po operacijos?

Gana gajus mitas, kad po operacijos žmogaus racionas taps labai ribotas. Tikrai ne. Žinoma, reikia laiko, kol skrandis vėl priima visą maistą. Tačiau galiausiai priims. Tik kur kas mažesniais kiekiais, tad dažniausiai svoris kris labai palengva, tačiau tolygiai, kol galiausiai bus galima numesti net iki 70 procentų kūno svorio.

  1. Ar po operacijos bus galima planuoti nėštumą?

Dažniausiai nukritus svoriui pastoti tampa kur kas paprasčiau. Lygiai taip pat kaip ir išnešioti vaisių ir tuo pačiu žindyti vaiką. Tik svarbiausia apie skrandžio mažinimą pranešti akušerei, kuri prižiūri nėštumą.

  1. Ar gali tekti kartoti operaciją po kiek laiko?

Galima pasidžiaugti, kad skrandžio mažinimas tikrai labai sėkminga operacija, kuri dažniausiai neturi jokio šalutinio poveikio ir dažniausiai yra padaroma visam gyvenimui. Visgi, operacija yra operacija ir kartais pasitaiko tokių atvejų, kad rezultatas yra ne toks, kaip tikimasi. Tokiu atveju reikia nepamiršti, kad operacija visada gali būti kartojama.

  1. Ar operacija yra pavojinga?

Kiekviena operacija reikalauja dėmesio bei atidumo, kadangi tai yra medicinos intervencija, kuri kažkaip veikia žmogaus kūną. Ir nors dažniausiai šio tipo operacijos yra labai sėkmingos, tačiau išties pasitaiko atvejų, kad ne viskas klostosi taip, kaip reikia.

Loreta – patenkinta gydytojo Nerijaus Kaselio pacientė, kuriai buvo atlikta skrandžio apylankos operacija. Svoris prieš operaciją siekė 225 kg, pilnai pasveikus stabiliai laikosi 95 kg.

 

 

Dianą ryžtis skrandžio mažinimo operacijai (skrandžio išilginio vamzdelio suformavimo operacija) paskatino alinančios dietos ir nuolatinis svorio grįžimas. Rezultatas – du mėnesiai po operacijos!

Nuotraukoje – gyd. Kaselio pacientas, kuriam buvo sumažintas skrandis. Nuotraukoje matomas pokytis – 18 kg. Ir tai dar ne galas.

 

 

Komentarų sekcija išjungta.