Kodėl KMI gali būti klaidingas?

0
29

KMI (kūno masės indeksas), kuris apskaičiuojamas remiantis žmogaus ūgiu ir svoriu, yra netikslus kūno riebalų kiekio rodiklis, nes neatsižvelgia į raumenų masę, kaulų tankį, bendrą kūno sudėtį bei rasės ir lyties skirtumus, teigia Pensilvanijos universiteto Perelmano medicinos mokyklos mokslininkai.

Kas kelis mėnesius ekspertai pasako tą patį: „KMI yra klaidingas“. Tai tampa naujienų antraštėmis, visi sutinka, o tada viskas nurimsta iki kito karto.

Jūsų svoris laikomas normaliu, jei KMI yra tarp 18,5 ir 25, antsvoris – jei tarp 25 ir 30. Asmenys, kurių KMI yra 30 ar didesnis, turi nutukimą.

Mitchell Lazar, medicinos ir genetikos profesorius, Diabeto, Nutukimo ir Metabolizmo instituto direktorius, ir Rexford Ahima, medicinos profesorius ir Nutukimo skyriaus Diabeto, Nutukimo ir Metabolizmo institute vadovas, aptaria iššūkius, su kuriais sveikatos specialistai susiduria tyrinėdami mirties riziką ir nutukusių žmonių sveikatą, žurnale „Science“.

Visi žinome, kad nutukimas didina širdies ligų, 2 tipo diabeto, vėžio, miego apnėjos ir kitų ligų bei būklių riziką.

Tačiau naujausi tyrimai rodo, kad nutukimas taip pat gali apsaugoti nuo mirties dėl įvairių priežasčių, taip pat nuo mirties dėl insulto, širdies nepakankamumo ir diabeto.

„Science“ straipsnyje „Nutukimo sveikatos rizika – būtina gerinti matavimo metodus“ autoriai aptaria nutukimo ir mirties rizikos paradoksą, kuris sukelia didelę polemiką.

Žmonės, kurių KMI yra 30 arba didesnis, t. y. turintys nutukimą, žymiai didesnė rizika susirgti diabetu, vystytis vėžiui, širdies ir kraujagyslių ligoms, osteoartritui bei kepenų ir tulžies pūslės ligoms.

Nutukimas didina ankstyvos mirties riziką.

Tačiau keletas tyrimų parodė, kad kai kurie nutukę asmenys turi mažesnę širdies ir kraujagyslių ligų riziką ir geresnį metabolinį profilį, tuo tarpu dalis žmonių su „normaliu KMI“ yra metaboliniu požiūriu nesveiki ir turi didesnę mirties riziką.

Virdžinijos universiteto, Šarlotsvilio, mokslininkų grupė nustatė geresnius trumpalaikius išgyvenamumo po operacijų rodiklius tarp nutukusių žmonių, palyginti su normalaus svorio pacientais. Pacientai, kurių KMI buvo 23,1 ar mažesnis, per 30 dienų po operacijos mirė daugiau nei dvigubai dažniau nei tie, kurių KMI buvo 35,3 ar didesnis.

Daktarai Lazaras ir Ahima pažymi, kad nutukimo tikroji įtaka gali būti nevisiškai suprasta, nes populiacijos tyrimai sutelkia dėmesį į KMI, sveikatą ir mirties rizikos ryšį, neatsižvelgdami į tai, kaip neplanuotas/planuotas svorio kritimas/priaugimas gali paveikti šiuos rezultatus.

Dr. Lazaras pabrėžė: „Ateities tyrimai turėtų būti labiau sutelkti į molekulinius kelius, ypač kaip nutukimo sukelti metaboliniai pokyčiai veikia diabeto, širdies ligų, vėžio ir kitų negalavimų vystymąsi bei įtaką sveikatos būklei ir mirtingumui.“

Komentarų sekcija išjungta.