Kaip TikTok veikia smegenis ir psichinę sveikatą?
Ar kada nors girdėjote apie terminą „TikTok smegenys“? Jis tinkamai sukurtas siekiant užsiminti, ką trumpų vaizdo įrašų platforma daro žmogaus pažinimui ir bendram protiniam funkcionavimui.
Nors mums vis dar trūksta išsamių išilginių šio reiškinio tyrimų, yra daugybė įrodymų, kad programa daro neigiamą poveikį įprastiems naudotojams, ypač vaikų ir paauglių smegenų vystymuisi, kurie, kaip ironiška, atsitinka su aistringiausiais TikTokeriais.
Štai kodėl TikTok atrodo pati blogiausia socialinės žiniasklaidos platforma.
Drastiškai sumažina atmintį ir dėmesį
Begalinis 15–30 sekundžių vaizdo įrašų srautas sumažina mūsų dėmesį taip, kaip negali jokia kita žiniasklaidos rūšis: ir tai, kad paprasti vartotojai „TikTok“ praleidžia daugiau valandų, palyginti su tik tradicinėmis socialinės žiniasklaidos platformomis, prisideda prie problemos.
Taip pat nukenčia trumpalaikė atmintis ir gebėjimas susikaupti. Atsidavę TikTokers praneša, kad jie nebegali sutelkti dėmesio į ilgesnius vaizdo įrašų formatus (jau nekalbant apie knygos skaitymą ar namų darbų atlikimą!). 50% vartotojų pripažįsta, kad ilgesni vaizdo įrašai jiems „kelia stresą“. Platforma iš tiesų pristatė ilgesnius vaizdo įrašų formatus iki 10 minučių anksčiau 2022 m., siekdama paįvairinti savo reklamos paletę, tačiau rinkodaros specialistai žino, kad itin trumpi vaizdo įrašai ir toliau yra patraukliausias turinio tipas jaunai auditorijai. Apskaičiuota, kad 2022 m. optimali TikTok vaizdo įrašų trukmė sumažės nuo 21 iki 34 sekundžių.
Kitos socialinės platformos pradeda atrodyti „lėtos“ ir nuobodžios, palyginti su šia greita programa, kuri pateikia naują turinį vienu nykščio paspaudimu.
Priklausomybę sukeliantis dizainas
„TikTok“ sklaidos kanalas sukuria priklausomybę. Skirtingai nuo „Facebook“ ar „Instagram“, kurie dažniausiai teikia mums turinį iš žmonių ar prekių ženklų, kuriuos jau stebime, mikro vaizdo įrašų programėlė sukasi aplink begalinio slinkimo funkciją, siurbdama algoritmais pagrįstas rekomendacijas, kaip linksminti vaizdo įrašus įvairiems nežinomiems „kūrėjams“. Turinio aptikimo algoritmas yra specialiai sukurtas ir nuolat tobulinamas, kad atitiktų vartotojų pomėgius ir kuo ilgiau išliktų platformoje.
Šia prasme „TikTok“ yra socialinio vuajerizmo skatinama platforma. Vienas tyrimas atskleidė, kad vartotojų sukurtas turinys yra labiausiai priklausomas turinys jauniems žmonėms, kurie praktiškai naudojasi programėle, norėdami pasinerti į nepažįstamų žmonių gyvenimus.
„TikTok“ veikia pagal psichologinį atsitiktinio sustiprinimo principą: begalinis vaizdo įrašų srautas savaime sukelia priklausomybę vien todėl, kad bet kurią sekundę tikimės gauti atlygį (juokingo vaizdo įrašo pavidalu, po kurio bus dopamino šūvis smegenyse). Greitai iš eilės vykstantys dopamino šuoliai yra tai, dėl ko TikTok panašus į lošimą: tyrimai rodo, kad priklausomybė palaipsniui mažina žmogaus smegenis.
Palaiko nuobodulį
Turėdamas į pramogas orientuotą algoritmą, nuolatinį mokymosi režimą pagal kiekvieno vartotojo pageidavimus, „TikTok“ gali beveik akimirksniu sumažinti nuobodulį. Tačiau tai turi savo kainą: sumažėja galimybė linksmintis be programos, o po to padidėja priklausomybė nuo programos. Vienas tyrimas parodė, kad vaikų ir paauglių polinkis į nuobodulį yra susijęs su didesne prieiga prie technologijų, kurios dar labiau skatina skaitmeninę priklausomybę.